Братське » Охорона здоров'я
Українська | Русский | English
Головна Новини Державні закупівлі Звернення громадян Запобігання проявам корупції Доступ до публічної інформації Правова допомога

Охорона здоров'я

 Памятка

для населення з  профилактики грипу

 

    Захворюваність грипом  у останні 3 роки   знаходилась на незначних рівнях, але щорічно в Україні реєструються випадки смерті від ускладнень. 

   Крім грипу перед епідемією обов’язково зростає кількість ГРВІ, яких налічується більш ніж 100 типів (ротавірусна, аденовірусна  та ентеровірусні інфекції, парагрип, тощо).           Частіше грипом хворіють діти, у т.ч. школярі, люди похилого віку, хворі на хронічні соматичні захворювання.   

    Шляхи розповсюдження грипу та ГРВІ сходні - повітряно-крапельний  та через брудні руки. Віруси розповсюджуються при кашлі, чханні, розмовах та 2-3 години зберігається  у повітрі. Крім того, вони осідають на предмети, двірні ручки, кнопки ліфтів, тощо та зберігаються там до 1 години.

Характерні первинні прояви грипу

- гострий початок з читко вираженими проявами інтоксикації (сильна  слабкість, млявість, головна біль, болі в м`язах,  тощо) та високою температурою (38-39 град. та віще), яка тримається 5-7 днів

- гіперемія склер та біль у очних яблуках, сльозотеча

- кровоточивість,  сухість слизистих.

   Пізніше з`являються кашель, виділення з носу, болі у горлі, тощо.

   При неправильному режимі при захворюванні, несвоєчасному зверненні до лікаря та неповноцінному лікуванні можливі ускладнення грипу - пневмонія,  менінгіти, енцефаліти, ураження нирок, загострення існуючих у людини хронічних захворювань. Летальність при грипі може бути до 1% від захворілих. Щеплені проти грипу можуть захворіти у легкої формі, без ускладнень та летальних випадків.

Основні заходи щодо профілактики грипу та інших ГРВІ

·         необхідно додержуватися правил особистої гігієни, у першу чергу - миття рук після приходу до дому, не торкатися брудними руками слизистих оболонок носу, очей, роту

·         не спілкуватись  з особами, у яких є прояви ГРВІ, грипу

·         не  відвідувати  місця скупчення народу

·         при кашлі, чханні обов’язково  використовувати носовичок, серветки

·         проводити  вологе прибирання, частіше відкривати вікна для провітрювання

·         готовити свій організм до зустрічі з вірусом - закалювання, обмеження продуктів, в яких міститься  багато вуглеводів, збільшення використання овочів, фруктів, цитрусових, тощо

·         частіше бувати на свіжому повітрі, вести здоровий спосіб життя..

 

     При захворюванні  на ГРВІ та грип  хворого необхідно оставити дома, забезпечити постільний режим з метою попередження ускладнень, посилений режим пиття, провітрювання приміщень, вологого прибирання. Хворого необхідно максимально ізолювати, забезпечити   окремим посудом, білизною. При уході за хворим необхідно використовувати маску, яку міняти кожні 3 години. Білизну, посуд хворого після використання необхідно  кип’ятити або використовувати дезрозчини. 

     Обов`язково необхідно оформити виклик лікаря на дім для діагностики захворювання, оцінки стану хворого, призначення лікування.

    

Лікар-епідеміолог                                                     С.Б. Бєляєва

 Січень 2020                                       

Южноукраїнський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

 ДУ «МОЛЦМОЗУ»

 

 

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ

ЗАХИСНУ МАСКУ

 

 

     Одним із заходів профілактики грипу та ГРВІ є захист органів дихання від попадання вірусів. Для цього використовується медична нестерильна маска, або саморобна маска з 4 шарів марлі.

    Важливо правильно використовувати маску, щоби вона з друга-захисника не перетворилася на ворога.

    Основні правила при використання масок:

·         Маска повинна закривати ніс та рот

·         Маску потрібно замінювати кожні 3-4 години (одноразові маски повторному використанню не підлягають). При використання більшого часу в неї починають скупчуватись віруси та мікроби, що може привести до попадання їх в дихальні шляхи. Якщо маска стала вологою, її потрібно негайно змінити.

·         Носити маску на свіжому повітрі не потрібно – вона надягається при можливому контакті з хворими, при скупченні народу (у т.ч. транспорт, магазини, ринок, тощо), при  уході за хворим.

·         Використану маску необхідно акуратно зняти, зложити у поліетиленовій пакет. Одноразові маски з пакетом видаляються до сміття. Багаторазові пруться з милом, просушуються,  прасуються.

·         При заміні масок перед надіванням чистої необхідно помити руки з милом.

    

      В період епідемічного неблагополуччя з грипу та ГРВІ маску необхідно постійно носити з собою у чистому пакеті. 

 

 

Лікар-епідеміолог                 С.Б. Бєляєва

 

 

 

 Січень 2020

     

 

 

 

Як захистити себе та своїх рідних від дифтерії !!!

За даними МОЗУ цього року в Україні було зафіксовано 22 випадки захворювання на дифтерію, з них - 18 у жовтні місяці, 5 хворих з діагнозом дифтерія зареєстровано у Закарпатській області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції. Загалом дифтерія реєструється в наступних областях: Луганській, Харківській, Хмельницькій, Закарпатській, Тернопільській та Київській. Якщо ці дані порівняти з минулими роками то в 2017 році не було зареєстровано жодного випадку дифтерії, в 2018 році – 10 випадків, серед них 3 дітей.       

У 1991-1998 роках в Україні вже була епідемія дифтерії. Тоді через низьке охоплення вакцинацією захворіло близько 20 тисяч людей, 696 із них померли. В місті Южноукраїнську в період з 1991-2003 роки зареєстровано 7 випадків захворювання на дифтерію, з них – 5 випадків в 1995 році, 1 випадок в 1996 році та 1 випадок 2003 році. В 2015 році при моніторинговому обстеженні дитячого контингенту на носійство збудника дифтерії був виявлений 1 носій (школяр). З 2016 по 2018 роки не було виявлено жодного випадку захворювання на дифтерію.

На даний час в Україні спостерігається вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 59% дітей до року, дорослих – 52,3%. Необхідний обхват вакцинації населення від дифтерії - 95%. В місті Южноукраїнську ситуація з вакцинації від дифтерії трішки краща, в цьому році виконання плану щеплень від дифтерії складає: серед дитячого населення – 79,8%, дорослого населення – 67,5%.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом та призводить до запалення переважно слизових оболонок ротоглотки, характеризується загальною інтоксикацією й ураженням серцево-судинної та нервової систем.

Дифтерія більш небезпечна хвороба, ніж кір. За статистикою, 50-100 випадків з 1000 завершуються летально.

Збудником захворювання є дифтерійна паличка (коринебактерія), вона стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб, кип’ятіння знищує паличку через 1 хвилину.

Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Джерело інфекції – хвора людина або носій коринебактерії, яка виділяє токсигенні штами збудника.

До основних симптомів дифтерії належить: біль у горлі (ангіна), лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу.

Пережита хвороба може призвести до наступних ускладнень: блокування дихальних шляхів, міокардиту (пошкодження серцевого м’яза), ураження нервової системи (параліч дихальних м’язів), інфекційно-токсичного шоку, порушення роботи нирок та надниркової системи, які виникають внаслідок накопичення в організмі великої кількості ядовитого дифтерійного токсину.

Після перенесеного захворювання формується нестійкий імунітет, та приблизно через 10-11 років людина може захворіти знову. Повторне захворювання носить нетяжкий характер та переноситься в легкій формі.

 

Як врятувати себе від дифтерії!!!!!

 

Єдиний спосіб захистити себе та своїх близьких від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація у дітей та ревакцинація у дорослих. Згідно із календарем профілактичних щеплень, у 2,4 та 6 місяців дітям роблять щеплення вакциною АКДП. Ревакцинацію проводять у 18 місяців та 6 років. Потім у 16 років, а після цього ревакцинацію треба повторювати кожні 10 років.

Під час підйому захворюваності, слід уникати поїздок в регіони де реєструється захворювання дифтерією та місць скупчень людей, масових заходів. Необхідно частіше бувати на свіжому повітрі та провітрювати приміщення.

Якщо у вас виникли вищевказані симптоми, НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ НАМАГАЙТЕЛЬ ЛІКУВАТИ ДИФТЕРІЮ ВДОМА САМОТУЖКИ – ЦЕ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ЛЕТАЛЬНИХ НАСЛІДКІВ! Обов’язково необхідно викликати лікаря до дому.

 

               

       Водовозова К.О. лікар епідеміолог Южноукраїнсько МРВЛД