Головна Новини Державні закупівлі Звернення громадян Запобігання проявам корупції Доступ до публічної інформації Правова допомога

Система управління якістю

 Перемога через якість. Європейський тиждень якості в Україні

Європейський тиждень якості є щорічним заходом з інформування громадськості, просування і демонстрації переваг та важливості якості для конкурентоспроможності в Європі. Це відбувається в листопаді протягом тижня, який включає другий четвер місяця - Всесвітній день якості.

Розпочали відзначати Європейський тиждень якості з 1995 року, за рішенням Європейської комісії. Мета Європейського тижня якості - обмін досвідом та пропагування сучасних систем управління на вітчизняних підприємствах.

В Україні також відзначають Європейський тиждень якості. В цьому році він відзначатиметься вже в тринадцятий раз і триватиме з 10 по 16 листопада.

Проведення цього заходу сприяє підвищенню конкурентоспроможності українських виробників у процесі інтеграції України до Європейського Союзу, об'єднанню зусиль органів влади, бізнесових кіл та міжнародної спільноти у сфері управління якістю. Адже основне завдання - залучити до реалізації державної політики у сфері управління якістю широке коло підприємств і громадськості.

У 2014 році Європейський тиждень якості проходить під девізом «Перемога через якість» (Winning through Quality).

Цього року увага зосереджується на впливі професіоналів з якості на діяльність підприємств, тим самим визнаючи, як фахівці можуть внести свій вклад в побудову якісного світу разом.

Ми живемо в мінливому світі, де нездатність управляти якістю завдає шкоди репутації та фінансової віддачі основних світових брендів і корпорацій. Засоби масової інформації регулярно повідомляють про збої якості, в той час як сила споживчого огляду також зросла: більше 60 % клієнтів читають інтернет-огляди, перш ніж приймати рішення про покупку. Приймаючи всі ці впливові факти до уваги, напрошується висновок - відмова від якості більше не є прийнятною.

Організації починають визнавати важливість якості, недавнє міжнародне  соціологічне опитування керівників компаній показало, що досягнення «якості роботи» є однією із найбільших проблем для них.

Отже, прийшов час для якості, і на перший план виходять висококваліфіковані фахівці, які вносять вклад в справу. Всесвітній день якості 2014 року є можливістю продемонструвати, як управління якістю може захистити репутацію, заощадити гроші і сприяти впровадженню інновацій в організаціях.

На Миколаївщині одним з найефективніших засобів стимулювання підприємств до підвищення якості і конкурентоспроможності продукції та послуг на ринку є взаємодія та плідна співпраця підприємців з висококваліфікованими фахівцями в сфері стандартизації, метрологічного забезпечення, сертифікації систем управління та оцінки відповідності.

Це надає можливість постійно вдосконалювати діяльність у сфері технічного регулювання та споживчої політики і забезпечити високопрофесійний рівень захисту прав людини, якості продукції та безпеки життя.

Чимало миколаївських підприємств, які можуть похвалитись належною якістю своєї продукції, беруть участь у всеукраїнських конкурсах якості (Всеукраїнський конкурс якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України») і навіть у міждержавних, таких як конкурс на здобуття Премії Співдружності Незалежних Держав. Так, миколаївський виробник деревообробного устаткування та меблів ТОВ «Артіль» ЛТД  у 2014 році Рішенням Економічної ради Співдружності Незалежних Держав був визначений лауреатом (найвищим званням) міждержавного етапу Конкурсу на здобуття Премії Співдружності Незалежних Держав (СНД) за досягнення в області якості продукції та послуг в номінації «Виробництво продукції виробничого призначення» (організація з чисельністю працюючих до 250 осіб). Це перше миколаївське підприємство, яке отримало таку почесну нагороду.

Всеукраїнський конкурс якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України» в країні проводиться вже 11 років. На сьогодні, це єдиний державний конкурс, який дає змогу споживачам зробити правильний вибір серед різноманіття товарів та послуг, а підприємствам – отримати достойну оцінку своєї продукції.

Незмінним організатором регіонального етапу конкурсу є державне підприємство «Миколаївстандартметрологія». Конкурс на регіональному рівні проводиться за сприяння Миколаївської облдержадміністрації. У 2014 році у конкурсі прийняло участь 45 підприємств та підприємців Миколаївської області, серед яких визначено 30 переможців та 15 лауреатів. З 30 переможців 6 підприємств стали учасниками загальнодержавного етапу конкурсу. 5 миколаївських підприємств: ПАТ «Баштанський сирзавод», ТОВ «Агро-Юг-Сервіс», ТОВ НВП «МІТЕК», ТОВ «ЗЕМАЛ», ФОП Шматков О.В. стали переможцями конкурсу 2014 року, а ТОВ «Спортана» отримало статус лауреата. Ці підприємства увійшли до всеукраїнського каталогу «100 кращих товарів України» 2014 року і будуть нагороджені на урочистостях в м. Київ 20 листопада цього року. У процентному співвідношенні за історію проведення конкурсу вперше така кількість миколаївських підприємств була визначена найвищою номінацією – переможцями.

Турботу про якість треба починати з підвищення рівня свідомості людей. В останній час чимало уваги приділяється популяризації державної політики у сфері технічного регулювання, роботі із споживачами. Фахівцями ДП «Миколаївстандартметрологія» постійно проводяться семінари,засідання "круглих столів". Так, за 9 місяців 2014 року було проведено 13 науково-практичних конференцій, семінарів, тренінгів, засідань «круглих столів», консультацій для суб’єктів підприємницької діяльності і широких верств населення на актуальні теми щодо сфери стандартизації та оцінки відповідності з метою роз’яснення чинного законодавства з питань ведення бізнесу, протягом яких їх учасники отримали не тільки теоретичні знання, а й оволоділи практичними навиками.

Останнім часом практикується проведення семінарів безпосередньо на базі кращих виробників Миколаївської області, а також вищих начальних закладів. Так у квітні 2014 року було проведено семінар на базі Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова для виробників промислової продукції Миколаївської області. У вересні 2014 було проведено семінар на базі Миколаївського національного аграрного університету для підприємств харчової промисловості. 

До участі у таких заходах залучаються не тільки представники підприємств, а також студенти та викладачі вищих навчальних закладів, що сприяє підвищенню рівня професійної освіти студентів та випускників вищих навчальних закладів області з метою надання їм можливості оволодіння додатковою професією для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці серед підприємств, установ, організацій Миколаївської області.

Для підвищення інформаційної обізнаності споживачів ДП «Миколаївстандартметрологія» спільно з державним телеканалом «Миколаїв» щомісяця готує та транслює телепрограму «На варті якості – ДП «Миколаївстандартметрологія», в якій розглядаються актуальні питання щодо якості продукції та послуг, їх безпечність, надається інформація про кращі підприємства Миколаївщини.

Ще один засіб виховання вимогливого ставлення до якості з дитячих років - щорічна Всеукраїнська виставка-конкурс дитячого малюнка «Я хочу жити в якісному світі», в якому беруть участь юні художники. Конкурс проводиться одночасно з Всеукраїнським конкурсом якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України». Приємно, що кожного року одним з переможців загальнодержавного етапу становиться миколаївець. У цьому році це Ільїна Анна, 14 років, учениця МСШ «Академія дитячої творчості» з роботою  «Єдність».

Не відстають від світових тенденцій і підприємства області, які вже впровадили або розробляють сучасні системи управління якістю. На ДП «Миколаївстандартметрологія» діє сертифікований орган з сертифікації систем управління, який призначений в Національній Системі сертифікації УкрСЕПРО та акредитований НААУ на виконання  робіт з сертифікації систем управління якістю, систем управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), систем екологічного керування, систем управління гігієною та безпекою праці підприємств, установ, організацій відповідно до видів економічної діяльності.

Органом сертифікації систем управління ДП «Миколаївстандартметрологія» станом на 01.10.2014 сертифіковано 72 підприємства Миколаївської області та інших областей, серед яких Хмельницька, Кіровоградська, Київська, Донецька та Чернігівська області.

Серед клієнтів ОС СУ ДП «Миколаївстандартметрологія»:

- підприємства харчової промисловості – 33;

- підприємства будівельної промисловості – 6;

- виробництво меблів - 1

- підприємства машинобудування – 5;

- підприємства, які надають послуги – 13;

які отримали 89 сертифікатів на впроваджені системи управління: СУЯ -  47; СУБХП – 37; СЕК – 4; ОHSAS – 1.

ДП «Миколаївстандартметрологія» на своєму прикладі намагається показати іншим підприємствам ефективність сучасних підходів щодо організації виробничого процесу і систем управління на підприємстві. На ДП «Миколаївстандартметрологія» впроваджена і діє сертифікована інтегрована система управління, до складу якої входять: система управління якістю (ISO 9001), система управління гігієною та безпекою праці (OHSAS 18001) і система екологічного керування (ISO серії 14001).

Наявність сертифіката відповідності системи управління визначає ефективність системи управління компанії і стимулює підприємців покращувати продукцію, яка випускається, що позитивно позначається як на самому підприємстві, так і на світових і локальних ринках товарів і послуг.

Сучасні системи управління впроваджені на підприємствах харчової, хімічної, приладобудівної, лікеро-горілчаної та нафтогазової промисловості. Сподіваємось, що такі позитивні тенденції нарощуватимуть обертів, а виробники товарів та послуг нашої області зможуть зайняти гідне місце на національному та міжнародному ринках.

В Україні створюється нова власна система, яка забезпечує якість продукції та послуг в умовах ринкової економіки. Недотримання українськими виробниками стандартів і технічних регламентів є однією з найактуальніших проблем в Україні, яка стає ще більш гострою у зв’язку з підписанням Угоди про асоціацію України та Євросоюзу і, відповідно, зняттям технічних бар’єрів в торгівлі шляхом створення зони вільної торгівлі. Виконання ж положень Угоди надасть можливість забезпечити підтримку українським виробникам і розширити їх присутність на ринку ЄС.

ДП «Миколаївстандартметрологія» надає посильну допомогу виробникам у частині актуалізації їхнього фонду нормативної документації та постановки продукції на виробництво. На базі ДП «Миколаївстандартметрологія» вже понад 60 років існує фонд нормативної документації ДП «Миколаївстандартметрологія», який містить більше 22-х тисяч національних, міждержавних, міжнародних та європейських стандартів, чинних на території України. Підприємства вже багато років працюють з нами та звертаються за допомогою щодо виготовлення та розповсюдження офіційних копій нормативних документів (НД), чинних на території України (ДП «Миколаївстандартметрологія» є агентом ДП «УкрНДНЦ»). Фахівцями ДП «Миколаївстандартметрологія» здійснюється перевіряння технічних умов та змін до них, надається методична допомога з питань розробки технічних умов, їх впровадження на виробництві, консультативна допомога при розробці маркувальних етикеток і технологічних інструкцій.

Прийнято нову редакцію Закону України “Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII.

Реалізація цього Закону забезпечить приведення національної стандартизації у відповідність до європейської моделі та дерегуляцію у визначеній сфері.

Згідно положень вище вказаного Закону на технічні комітети стандартизації покладаються   функції   з  розроблення,  розгляду  та  погодження міжнародних (регіональних) та національних стандартів. ДП «Миколаївстандартметрологія» активно співпрацює з рядом технічних комітетів стандартизації України, зокрема з ТК 23 «Продукція садів, виноградників і виноробна продукція», ТК 67 «Пиво та безалкогольні напої», ТК 84 «Продукція парфумерно-косметичної промисловості», ТК 86 «Олії, жири та продукти їх переробки», ТК 88 «Розробка та постановка продукції на виробництво», ТК 140 «Молоко, м'ясо та продукти їх переробки», ТК 154 «Соки та соковмісні продукти»,  ТК 169 «Туризм і послуги у сфері туризму», а також з Державним агентством України з туризму та курортів в частині приведення законодавства України до європейських вимог.

Досвід роботи фахівців підприємства в області стандартизації є одним із  гарантів дотримання політики ДП "Миколаївстандартметрологія" у сфері якості, направленої на повне задоволення вимог наших замовників, суспільства та надання послуг. 

Питання активізації співпраці у сфері стандартизації та оцінки відповідності сьогодні одне з найактуальніших у сфері технічного рулювання.

Глава 3 “Технічні бар’єри у торгівлі” розділу IV “Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею” Угоди про асоціацію України та ЄС побудована повністю на тому, що спрощення доступу до відповідних ринків ґрунтується на системах технічних регламентів, стандартизації, ринкового нагляду, акредитації та робіт з оцінки відповідності, визначених в Угоді про технічні бар'єри в торгівлі СОТ, а також на зобов’язанні України щодо поступового досягнення відповідності з вимогами до системи технічного регулювання, викладеними у актуальних Рішеннях та Регламентах ЄС. Положеннями Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині технічних бар’єрів у торгівлі, в тому числі, передбачено, що до основної Угоди як окремий протокол у майбутньому буде додана Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (Угода АСАА).

У Миколаївській області діє орган з оцінки відповідності ДП «Миколаївстандартметрологія», який вперше був призначений на право проведення робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів у 2010 році, а у 2014 році вдруге пройшов процедуру акредитації НААУ.

Сьогодні ДП «Миколаївстандартметрологія» має право проводити роботи з оцінки відповідності продукції вимогам наступних Технічних регламентів:

- низьковольтного електричного обладнання;

- з електромагнітної сумісності обладнання

- безпечності іграшок

- мийних засобів

- безпеки машин.

Наявність вищенаведених повноважень дає підприємству можливість підтримувати конкурентоспроможність вітчизняних виробників, надавати послуги імпортерам та постачальникам, надавати компетентну методичну допомогу всім учасникам ринку.

Органом з оцінки відповідності з 2010 року зареєстровано:

- 169 декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту електромагнітної сумісності обладнання;

- 95 декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок;

- 27 декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту безпеки низьковольтного обладнання;

- 18 декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту мийних засобів;

- 10 декларацій про відповідність вимогам Технічного регламенту безпеки машин.

Багаторічний досвід робіт із сертифікації та оцінки відповідності, гнучка своєчасна неупереджена економічна політика керівництва, кваліфікований персонал аудиторів та експертів дозволили ДП «Миколаївстандартметрологія» зайняти гідне місце серед державних підприємств, які мають партнерські стосунки як з комерційними підприємствами України, так і з державними підприємствами.

Час вимагає від суспільства принципово нового ставлення до питань якості. І такі заходи, як Європейський тиждень якості, сприяють усвідомленню того, що саме якість є фундаментом кращого життя.

Слід зазначити, що проблема якості та якісної роботи була і залишається в числі найважливіших.

27 листопада ДП «Миколаївстандартметрологія» проводить безкоштовний семінар на тему: «Важливі аспекти сфери технічного регулювання в умовах створення зони вільної торгівлі згідно з проектом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Прийняти участь у семінарі зможуть всі бажаючи.

   Для довідок звертайтесь за адресою:

54029, м. Миколаїв, ДП «Миколаївстандартметрологія», відділ стандартизації та науково-методичної роботи, тел. (0512) 34 60 27, e-mail: inforsite@ncsms.com.ua, офіційний веб-сайт www.ncsms.com.ua.

Система  управління якістю

Переваги, що отримує підприємство від системи управління якістю

Система управління якістю сприяє організації в підвищенні задоволеності замовників, крім того, забезпечує:

·  поліпшення продуктивності й ефективності, що веде до зниження вартості продукції;

·  поліпшення змістовності товарів/послуг, що надаються, і, таким чином, більш високий рівень задоволення клієнта;

·  поліпшення сприйняття клієнтом іміджу організації, культури й інших видимих показників;

·  поліпшення взаємодії в робочому колективі - усі розуміють, що потрібно друг від друга, одержують моральне задоволення від роботи;

·  конкурентні переваги і потенціал для збільшення продажів і можливостей на ринку. 

Переваги, що забезпечує сертифікація системи управління якістю:

·  сертифікат відповідності на систему управління якістю може видаватися органом по сертифікації на термін до 5 років, відповідно, можна одержати сертифікат відповідності на продукцію на термін до 5 років; 

·  можливість без додаткових витрат одержати сертифікати на всю продукцію, що випускається підприємством;

·  визнання на ринку, у т.ч. міжнародному;

·  участь у тендерах;

·  підвищується довіра споживачів;

·  формується своя культура організації, і особливо стосовно якості.

Що таке системи управління гігієною та безпекою праці

(OHSAS 18001)?

OHSAS 18001:2007 - міжнародний стандарт з опису розробки та впровадження систем управління охороною здоров'я та безпекою праці на підприємстві,  який тільки розпочав впроваджуватись в Україні і є дуже актуальним. OHSAS - це абревіатура від англійського «Occupational Health and Safety Management Systems» - що так і переводиться «Система управління гігієною та охороною праці». Національна версія стандарту - ДСТУ OHSAS 18001:2010 «Системи управління гігієною та безпека праці. Вимоги (OHSAS 18001:2007, IDT)».

Стандарт OHSAS 18001:2007 розроблений за повної підтримки національних органів із стандартизації Великобританії, Японії, Ірландії та ряду інших країн. Система складається з вимог OHSAS 18001, вимог ILO/OSH 2001 (Guidelines on occupational Safety and Health Management Systems),  розроблених Міжнародною Організацією Праці (ILO - International Labour Organization). Так само бралися до уваги вимоги національних стандартів з охорони праці.

Стандарт OHSAS 18001 добре поєднується зі стандартами серії ISO 9000 та ISO 14000, що дозволяє створювати інтегровані системи, і застосовне до всіх галузей діяльності, де задіяно працю людини, будь то виробництво або послуги.

Цей стандарт встановлює вимоги до системи управління гігієною та безпекою праці (ГіБП) з метою надання підприємствам можливості контролювати ризики і поліпшити свою діяльність. Вона не встановлює специфічних критеріїв до ефективності ГіБП, і не надає докладних вимог для розробки системи управління. Вимоги стандарту спрямовані більше на гігієну та безпеку праці, ніж на безпеку продукції та послуг.

OHSAS 18001 є стандартом, на підставі якого здійснюється аналіз систем управління професійної безпеки та здоров'я. Передумовою його розробки стала потреба компаній в ефективній роботі з охорони праці, безпеки і здоров'я працівників.

Щоб відповідати вимогам стандарту OHSAS 18001 компанія проводить велику роботу по створенню загальних правил, так само правил створення, впровадження та підтримання нормативної документації, в якій описують порядок системи управління в організації.

Якщо підприємство отримало сертифікат OHSAS 18001, то це означає, що підприємство здійснює вичерпний контроль над факторами виробничого та професійного ризиків, воно дбає про гігієну свого персоналу та про безпеку на робочих місцях.

Виконуючи вимоги розробленої та впровадженої на своєму підприємстві системи OHSAS 18001, керівництво прагне підвищити безпеку працівників, воно автоматично знижує ризик бути оштрафованим або потрапити під правову відповідальність і судові розгляди, якщо раптом виникнуть будь-які нещасні випадки, такі як виробничі травми або професійні захворювання. Вони можуть взагалі не мати місце на підприємстві, якщо адміністрація правильно розробила, впровадила і постійно підтримує актуальність системи управління професійної безпеки та здоров'я.

Можна з упевненістю сказати, що впровадження OHSAS 18001 може бути для керівництва компанії частиною довгострокової стратегії, а для власників - бути довгостроковим і ефективним вкладенням коштів у підприємство з сучасними поглядами на безпеку і майбутнє працівників.