Головна | Новини | Державні закупівлі | Звернення громадян | Запобігання проявам корупції | Доступ до публічної інформації | Правова допомога |
Платникам слід знати, при поданні Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ за 2020 рік, у графі 4 таблиці 1 Звіту в місяцях звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ (березень, квітень, травень, грудень) проставляються прочерки, а показники інших календарних місяців заповнюються на загальних підставах – наголошують у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області.
Та нагадують, що з 10 грудня 2020 року вступив в дію Закон України №1072-ІХ (від 04.12.2020р.) "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2".
Відтак, одним з пунктів даного Закону є тимчасове звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників спрощеної системи I групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе. Звертаємо увагу на те, що попри це такі періоди включаються до страхового стажу.
Крім того, у разі, якщо суб’єкт підприємницької діяльності не отримував доходу в грудні та основний КВЕД є в Переліку, то такий суб’єкт звільняється від обов’язку визначити базу нарахування, а також суму єдиного внеску, яка не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. А отже і у річному звіті (Додаток 5) за березень-травень та грудень 2020 року не зазначає мінімальну суму єдиного внеску.
При поданні звітності за 2020 рік платникам слід врахувати, у разі звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за періоди березень, квітень, травень, грудень 2020 року у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, показники графи 3 таблиці 1 Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ (Форма № Д5 (річна)) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, заповнюються наступним чином:
фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку), задекларованого у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник ЄСВ;
фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць;
членами фермерського господарства – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного розподіленого доходу, отриманого такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску.
В той же час, у графі 4 таблиці 1 Звіту в місяцях звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ (березень, квітень, травень, грудень) проставляються прочерки, а показники інших календарних місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник ЄСВ, заповнюються на загальних підставах.
· Приклад заповнення ФОП перша група (Завантажити)
· Приклад заповнення ФОП друга група (Завантажити)
· Приклад заповнення ФОП загальна система (Завантажити)
Які ФОП - платники ЄП не застосовують РРО та/або ПРРО з 1 січня 2021 року?
Відповідно до п. 296.10 ПКУ РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Звертаємо увагу, що 1 січня 2021 року набирає чинності розд. І Закону України від 01.12.2020 р. № 1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі - Закон №1017), який вносить зміни, зокрема, до п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ.
Новою редакцією п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ передбачено, що до 1 січня 2021 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн., крім тих, які здійснюють:
— реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
— реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:
— реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
— реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
— реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
· типу форми: «Звітний», «Звітний новий», Уточнюючий», «Довідковий» (коли наявна інформація щодо призначення пенсії застрахованим особам або матеріального забезпечення, страхових виплат);
· обов’язкових реквізитів у рядках 02-110.
Розділ I Розрахунку “Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу” містить у розрізі місяців звітного кварталу (1, 2, 3) інформацію щодо нарахованого єдиного внеску. По суті, це аналог таблиці 1 Форми № Д4, але у оновленій редакції.
Розділ II Розрахунку “Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу та на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами в розрізі місяців звітного кварталу (крім військовослужбовців строкової військової служби)” (замість колишньої таблиці 4 Форми № Д4).
Розділ III Розрахунку “Нарахування грошового забезпечення та єдиного внеску за патронатних вихователів, батьків-вихователів та прийомних батьків у розрізі місяців звітного кварталу” заповнюється лише районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення про нарахування та сплату єдиного внеску (грошового забезпечення) за патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства (замість колишньої таблиці 2 Форми № Д4).
Додаток 1 до Розрахунку “Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам” (далі – Д1) призначений для щоквартального формування платниками єдиного внеску щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу (замість колишньої таблиці 6 Форми № Д4). Порядок заповнення схожий на той, який містить Порядок 435, але з певними «заморочками». Так з’явилися нові коди категорії ЗО, нові коди типу нарахувань. І що прикро й викликатиме складнощі у квартальному додатку Д1 доведеться заповнювати в окремих рядках відомості за всі три місяці кварталу.
Тож можуть бути випадки, коли на одного працівника доведеться заповнити одразу 10 і більше рядків. А якщо таких працівників 100 чи 200?!
Додаток 2 до Розрахунку “Відомості про осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або у разі народження дитини, усиновленні дитини, та осіб із числа непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, за дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства, та нарахування сум єдиного внеску за патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства” (далі ─Д2).
Д2 формується та подається лише районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення, у якому щокварталу відображаються відомості в розрізі місяців звітного кварталу і щодо кожної застрахованої особи (подається замість колишньої таблиці 8 Форми № Д4).
Додаток 3 до Розрахунку “Відомості про осіб, які проходять строкову військову службу” (Д3) подається замість колишньої таблиці 9 Форми № Д4).
Додаток 4 до Розрахунку “Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору” (далі ─ 4ДФ), яка подається замість колишнього податкового розрахунку за формою № 1ДФ.
Додаток 5 до Розрахунку “Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби” (далі ─ Д5) призначений для реєстрації застрахованих осіб у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це аналог колишньої таблиці 5 Форми № Д4.
Для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат Д5 подається у складі Розрахунку з типом “Звітний” як “Довідковий” для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат. У цьому разі Додаток 1 до Розрахунку (Д1) має містити відомості для призначення інших соціальних виплат по застрахованій особі.
Додаток 6 до Розрахунку “Відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства” (далі ─ Д6) призначений для визначення платником єдиного внеску періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов’язані із трудовою та/або професійною діяльністю (замість таблиці 7 Форми № Д4). За відсутності таких даних – не подається.
На останніх сторінках усіх додатків проставляється дата подання цього додатка платником єдиного внеску, підписи посадових осіб платника єдиного внеску, дані про підписантів та печатка (за наявності).
До настання граничного терміну подання Розрахунку – помилки виправляються шляхом подання Розрахунку з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий», для виправлення за минулі звітні періоди – з типом «Уточнюючий». До складу такого коригуючого Розрахунку включають тільки ті додатки, дані з яких коригуються (схоже на коригування у формі № 1ДФ).
Для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданої (прийнятої) інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у відповідній графі додатків указати «1» ─ на виключення рядка.
Для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у відповідній графі додатків указати “
У графі 25 «Ознака (0, 1)» Додатка 1 до Розрахунку (колишня таблиця 6 Форми № Д4) відображається ознака «0», якщо рядок потрібно ввести, чи ознака «1», якщо рядок потрібно виключити. Ця графа заповнюється лише для «Звітного нового» та «Уточнюючого» Розрахунків, коли потрібно виправити реквізити.
Такий спосіб виправлення помилок застосовується тільки для коригування реквізитів а не сум ЄСВ) в додатках Д1, Д2, або Д3 Розрахунку з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий».
Якщо ж потрібно виправити суму нарахованого ЄСВ, то для виправлення застосовуються коди типу нарахувань: донарахування– «2», зменшення – «3».
До речі, виправлення за періоди до 01.01.2021 здійснюються за формою Розрахунку й за правилами, встановленими розділом V Порядку заповнення. Однак сам порядок заповнення Розрахунку прописаний дуже незрозуміло й виникає низка питань, які потребують уточнення.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік становить