Головна Новини Державні закупівлі Звернення громадян Запобігання проявам корупції Доступ до публічної інформації Правова допомога

Реформа мiсцевого самоврядування та децентралізація

Прес-тур Дніпропетровщиною: вивчення позитивних практик діяльності старостинських округів.

Серія 1. «Децентралізація – Дніпропетровщина». Що здивувало миколаївських журналістів?

За ініціативи Миколаївського Центру розвитку місцевого самоврядування та сприяння Дніпропетровського ЦРМС, створених за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», 14 грудня розпочався прес-тур для журналістів Миколаєва та області з метою вивчення позитивних практик створення старостинських округів.

Директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна акцентувала увагу на досягненнях громад сьогодні. «Перші місця в рейтингу ТОП-20 найуспішніших ОТГ України посіли громади Дніпропетровщини – Слобожанська, Богданівська та Вербківська. Сьогодні власні доходи на одного мешканця у Слобожанській громаді становлять 14,1 тис грн, у Богданівській – 8,7 тис грн, у Вербківській – 8,9 тис грн. Це говорить про спроможність і успішність цих громад, про їх колосальну роботу, яка відкриває для них широкі можливості для розвитку своїх територій!».

Під час зустрічі Олена Анатоліївна зауважила, що сьогодні в громадах вирішені питання щодо запезпечення питної води, шляхом створення чи оновлення водогонів, підвозу учнів з віддалених сіл до опорних шкіл тощо. Здивувало миколаївських медійників і те, що першим в Україні ЦНАПом, який забезпечує видачу біометричних паспортів став ЦНАП Олександропільської сільської громади, також успішно реалізовуються серія пілотних проектів, серед яких і «Центр безпеки ОТГ».

З метою визначення подальшого векторного руху області Дніпропетровська ОДА спільно з Дніпропетровським ЦРМС створили «Стратегію децентралізації Дніпропетровщини», а також запустили інтерактивну карту області, де зібрані кращі практики громад (http://decentralization.gov.ua/areas/3/map), серед практичних посібників – «12 кроків старости», що дає змогу розвитку якостей лідера.

           

Серія 2. У чому секрет успіху Слобожанської громади: здобутки та перспективи?

Прес-тур медійників Миколаївщини, організований Миколаївським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», продовжується!

Чим громада пишається сьогодні?

З чого починала свій тернистий шлях до успіху?

Які вже є здобутки та досягнення?

Та врешті решт, чи витримає економічна платформа амбітні плани на майбутнє?

Шукати відповіді на ці питання представники ЗМІ Миколаївської області вирушили до Слобожанської селищної територіальної громади - однієї із найуспішніших громад України!

Слобожанська селищна громада створена в 2015 році, об΄єднує села Степове та Слобожанське. За роки спільної ефективної праці доходи громади зросли майже в 5! разів, що дало змогу модернізувати заклади соціальної сфери, розвивати інфраструктуру на місцях та покращити рівень життя до європейських стандартів.

Повністю відремонтовані корпуси початкової та загальноосвітньої Слобожанської школи, де навчаються більше 1000 дітей, оснащений сучасною зброєю та спеціалізованим обладнанням шкільний тир, майже в кожному класі інтерактивні дошки – беззаперечно позитивний результат роботи ОТГ. Варто зауважити, що в середньому в кожному класі близько 30 школярів, діють 45 абсолютно безкоштовні гуртки, навчання ведеться як українською мовою, так і російською. У школі діє автоматизована система очистки води, оновлений харчоблок, зокрема є посудомийна машина, тістоміс та інше корисне кухонне приладдя, що значно спрощує роботу обслуговуючому персоналу.

«Відкриттям дня» став дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу №4 «Дивосвіт». Найменшим вихованцям цього закладу щойно виповнилося 2 роки, випускникам – 6. Всього навчається 246 діток. Заклад повністю реалізовує на практиці кредо «здорова дитина – щаслива родина», адже тут створено всі умови для всебічного розвитку дитини: діють гуртки вокалу, хореографії, театральної діяльності тощо. Функціонує кімната «Зимовий сад», де учні власноруч можуть доторкнутися до природи - висадити і доглядати за екзотичними рослинами та міні-музей українського побуту «Українська світлиця», де вихованці з ранніх літ вивчають побут і традиції українського народу.

«Дивосвіт» випереджає час у сфері виховання! Малеча вчиться працювати з інформацією, досконало вивчаючи новітні комунікативні технології! Зріз знань проводиться за допомогою QR-кодів, а психологічний стан дитини дозволяє визначити релаксаційна методика малювання віртуальним пісочком на планшетах. Керівництво закладу активно співпрацює з офіційними представниками компанії «ГУГЛ», постійно використовуючи он-лайн технології у повсякденній роботі.

Не оминули увагою під час прес-туру і перший в Україні Центр надання адміністративних послуг із своїм держреєстратором та відділом міграційної служби. Сьогодні ЦНАП надає 109 послуг для населення, серед актуальних – приписка та підготовка біометричних паспортів.

Приємно здивував комунальний заклад «Милосердя», де літні люди мають можливість поспілкуватися за чашкою чаю, відвідати перукаря, масажиста, зіграти в шахи або просто разом подивитися телевізор.

Об΄єднана громада дбає про розвиток всієї території. За два роки в селі Степове, що сьогодні вже є частиною громади, відкрито Центр безпеки, капітально віремонтовано сільську школу, завершується ремонт будинку культури, заасфальтовані та освітлені вулиці, утепляються житлові багатоквартирні будинки.

-       Вагаючись, об’єднуватися чи ні, села та селища втрачають шанс свого розвитку. Вже зараз вони відстають від нас на два роки, а час іде. Ми рухаємося вперед, а вони так і животіють у населених пунктах з бездоріжжям, з холодними старими школами та майже пустими ФАПами. Не хочуть думати про себе, подбали б про майбутнє своїх дітей, - зауважила заступник Слобожанського селищного голови Світлана Вусик.

Децентралізація на Дніпропетровщині вражає своїми масштабами, у цьому ми переконалися на власні очі!

Серія 3. Що таке офіс старости? Як провести мільйон та одну реформу за 1.5 роки та в чому полягають секрети брендування «Волоського горіху»

Шукати відповіді на ці питання в рамках успішного міжрегіонального прес-туру, організованого Миколаївським та Дніпропетровським Центрами розвитку місцевого самоврядування, створеними за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, представники ЗМІ Миколаєва та області на чолі з експертом з питань комунікації Юлією Почебут вирушили до Новоолександрівської об’єднаної громади Дніпропетровської області, що входить в число перших ОТГ, утворених в регіоні.

Зокрема, першою зупинкою цього насиченого дня став Волоський старостинський округ Новоолександрівської громади, який очолює староста Пінчук Андрій.

Волоський округ об΄єднує села Волоське, Ракшівку, Майорівку та Червоний Садок, загальною кількістю населення - 2000 жителів. Як і у всіх були нагальні та важливі потреби, які не вирішувалися протягом декількох десятиліть: проблеми водопроводу, питної води, сміття тощо. Проте, все змінилося за допомогою реформи децентралізаціїї, після об΄єднання з Новоолександрівською ОТГ.

Почали реформувати село з заснування власного комунального підприємства «Волоські водопровідні мережі», що забезпечило заміну водопроводу на 90% за останні півтора роки. «Сьогодні система автоматизована, жителі округу мають питну воду 24/7. Роботи продовжуються, також створена служба підтримки, що контролює аварії на водогоні та протікання з метою максимально швидкої та ефективної локалізації» - підкреслив староста округу Пінчук Андрій.

Наступним кроком стала реформа сміття. Обов΄язково у добровільному порядку абсолютно кожний житель округу має заключити договір на вивезення та переробку сміття. Щоб покращити благоустрій території староста неодноразово ініціював еко-акції прибирання «Зроби свою територію чистою», що дозволило створити зону відпочинку на березі Дніпра: завезти високоякісний пісок, поставити намети від сонця на прибережній зоні та відкрити власний «аква-парк»!

Не оминули реформи на селі і освіту. Журналісти відвідали Волоську школу та дитячий садок, де створені комфортабельні умови для навчання та виховання підростаючого покоління із застосуванням сучасних мультимедійних технологій.

Секрети брендування та створення торгової марки «Волоський горіх» староста Андрій Миколайович розповів в офісі старости, на базі якого створено та успішно функціонує тренажерний зал, бібліотека, що переймає на себе функції коворкінг центру. Тут постійно проходять різноманітні заходи: перегляд мультфільмів для дітей, серія ігор «Мафія» (розігрується «Кубок Старости»), для спільного відпочинку збираються літні люди в рамках об΄єднаного товариства «Софія» тощо. «Вперше за багато років в селі почали проводитися громадські свята, активною стала місцева молодь. Обрано три пріоритетні напрямки розвитку: активізація населення, розвиток інфраструктури та залучення інвестицій на наші території. Ми завжди тримаємо руку на пульсі життя і так буде завжди» - підкреслив староста Пінчук Андрій.

Наступна цікава станція нашої подорожі – Новоолександрівська ОТГ, за два роки існування якої близько 12 тисяч місцевих жителів відчули кардинальні зміни у своєму житті. Інфраструктурна субвенція з держбюджету, підтримка обласної влади та значно збільшений місцевий бюджет дозволили громаді вирішити чимало наболілих питань утримання об’єктів соціальної сфери, відремонтувати дороги, встановити вуличне освітлення. Новоолександрівський сільський голова Олександр Візір детально розповів гостям про дворічний досвід розвитку сіл громади, про ті можливості, які відкрила перед ОТГ децентралізація, відповів на численні запитання.

Журналісти відвідали ЦНАП, що сьогодні надає 103 послуги, Новолександрівську школу з двома лінгафонними кабінетами, електронним обладнанням кабінетів хімії та фізики, спортивним майданчиком зі штучним покриттям, ігровими майданчиками та полосою перешкод, де повною ходою триває підготовка до новорічних свят. Олександр Візір розповів, що на свято Святого Миколая усі 610 дітей громади за рахунок місцевого бюджету побувають на новорічних виставах театрів Дніпра, а учні молодших класів отримають ще й солодкі подарунки.

Гості також побували у селі Старі Кодаки, відвідали сторічну місцеву школу, будинок культури та спортивний клуб «Штурм».

- На Дніпропетровщині дуже багато громад, у яких можна і треба переймати досвід. Ми вітаємо журналістів, представників об’єднаних і необ’єднаних громад з усієї України на нашій землі, адже наш досвід та визнання успіхів нашої області рейтингами Мінрегіону України свідчить, що децентралізація не лише можлива, а й необхідна для розвитку країни і кожної її громади, - зазначила директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна.

            Прес-тур завершився на позитивній ноті. На власні очі представники ЗМІ Миколаєва та області переконалися в результативності реформи децентралізації. Сподіваємося, що й Миколаївщина найбличим часом матиме такі ж результативні показники, як і наші сусіди, об΄єднаних громад стане набагато більше та кожен мешканець отримає покращені комфортні умови для життя на своїй території.

 

 

Робоча зустріч з питання об’єднання територіальних громад у районі

15 вересня 2017 року  відбулися робочі зустрічі директора Миколаївського відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Валентина Бойка з головою Братської районної ради Тамарою Фесько, першим заступником голови райдержадміністрації Антоніною Шаратою, заступником голови райдержадміністрації Андрієм Буньком та Братським селищним головою Єгором Кравцем.

В ході зустрічей були обговорені питання ходу процесу добровільного об’єднання територіальних громад у районі та, загалом, процес реформування органів місцевого самоврядування на Миколаївщині.

«Круглий стіл» з питання об»єднання громад

У зустрічі з представниками Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України, яка відбулася 31.05.2017 у малій залі засідань районної ради: Юлією Забродкіною – регіональним консультантом з бюджетних питань,  Лідією Віштал - регіональним консультантом з юридичних питань та Олександром Дудюком - регіональним консультантом з питань комунікацій взяли участь: голова райдержадміністрації Олена Кузьміна, голова районної ради Тамара Фесько, заступники голови райдержадміністрації Антоніна Шарата та Андрій Бунько, редактор районної газети «Перемога» Наталя Беньковська, селищний та сільські голови району, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації.

Зустріч відбулася з метою роз’яснення ходу формування спроможної об’єднаної територіальної громади, процесами, які відбуваються в цій площині в Миколаївській області та Україні вцілому.

Відкрила зустріч голова райдержадміністрації Олена Кузьміна, яка представила учасників зустрічі та закликала всіх до активного діалогу, а голова районної ради Тамара Фесько зупинилася на тих процесах, які відбуваються в районі з питання об»єднання громад.

Консультант з бюджетних питань Юлія Забродкіна детально роз’яснила, на чому базується формування бюджетів об»єднаних громад, наповнення яких статей гарантує їх стабільне фінансове становище, зупинилася на забезпеченості фінансовим ресурсом. 

Консультант з комунікацій Олександр Дудюк аргументував доцільність створення об»єднання за принципом «один район – одна громада», наголосивши принциповому значенні проведення реформ для країни. Люди повинні стати реальними учасниками процесу, розуміти, що об»єднання  – це зміни на краще.

Лідія Віштал, як консультант з юридичних питань, зупинилася на питаннях юридичного забезпечення процесу об»єднання громад.

В ході зустрічі, яка проходила в формі «круглого столу» і була досить емоційною, надходили питання від сільських голів, звучали їх думки та пропозиції з цього приводу.

Об»єднання за принципом «район - громада», як і було подано робочою групою до Перспективного плану об»єднання громад – залишається в силі. Наступним кроком повинна стати ініціатива про об»єднання. Тож є над чим працювати.

 

  Децентралізації на Миколаївщині: коментує Валентин БОЙКО
Формат: DOCX | Добавлен: 07/11/2016 13:30:52
28Kb Скачать скачать
  Бойко В.А. Вітаємо перших переможців!
Формат: DOCX | Добавлен: 26/10/2016 16:32:32
17Kb Скачать скачать
  Першим виборам ще в 14-ти об'єднаних громадах - бути!
Формат: DOCX | Добавлен: 11/10/2016 10:24:42
30Kb Скачать скачать
  У п'яти об'єднаних громадах на Миколаївщині призначено перші вибори
Формат: DOCX | Добавлен: 26/09/2016 07:58:02
22Kb Скачать скачать
  У Вінниці стартувала програма "U-LEAD " - найбільш масштабний проект з реформи децентралізації за підтримки ЄС
Формат: DOCX | Добавлен: 16/09/2016 10:37:35
19Kb Скачать скачать
  "Нонсенси" пані Баланюк або ще раз про децентралізацію на Вознесенщині
Формат: DOCX | Добавлен: 23/09/2016 06:55:38
26Kb Скачать скачать

 

«Не потрібно  боятись об`єднання не за Перспективним планом, так званого «вільного об`єднання». Будь-яке об`єднання цінне уже тим, що це  зміни у свідомості людей, які зрозуміли, що  скооперувавши зусилля, можна вирішити питання розвитку, а не і далі генерувати законсервовану бідність громад, існуючу в системі», - зазначив на апаратній нараді РДА  у Новій Одесі Валентин Бойко.

13 вересня у Новоодеській райдержадміністрації відбулася розширена апаратна нарада, на якій розглядалося питання щодо стану об’єднавчого процесу у районі та першочергових заходів, спрямованих на пожвавлення реформи органів місцевого самоврядування.

Основним доповідачем, на запрошення районної влади в особі голови РДА Євгена Вербіна, голови райради Миколи Заболотного, - був координатор Миколаївського регіонального офісу реформ Валентин Бойко.

У актовій залі, де відбувалася апаратна нарада, зібралося більше 120-ти чоловік – весь актив Новоодещини, керівники відділів, управлінь та служб, сільські голови.

Голова райдержадміністрації Євген Вербін зазначив, що керівник Офісу реформ  не вперше приїздить у Новоодеський район, він не один раз виступав в громадах, зустрічався з сільськими головами. А тепер, коли всі очільники громад зібрались разом, у них є можливість отримати відповідь, так би мовити, «з перших уст» на всі запитання, які хвилюють, в тому числі і питання функціонування освіти, медицини, доріг.

Голова РДА Є.В. Вербін наголосив, що практично у кожному районі області розпочався процес реформування органів місцевого самоврядування, - крім Новоодеського району. «За це на останній колегії т.в.о. голови ОДА В`ячеслав Бонь критикував Новоодеський район, що, звичайно, прикро, бо традиційно ми не звикли уступати переваги іншим. Тому актив району повинен згуртуватись на проведення реформи. Потрібно виїжджати в села, вести роз’яснювальну  роботу з людьми, брати участь у їх сходках. Буде проводитись інформаційно-роз`яснювальна робота, надаватись всебічна допомога на місцях і працівниками апарату райдержадміністрації. Ми маємо на це право, і з цим погодився Офіс реформ. Це ніякий не тиск на громади, це наше право і наш обов’язок, як виконавчої влади, яка несе відповідальність за нормальний об’єднавчий процес на теренах району», - зазначив Євген Вербін.

Згідно з Перспективним планом у Новоодеському районі передбачається формування трьох ОТГ: Новоодеської міської, Костянтинівської і Бузької сільських ОТГ. Але на практиці намітилась своя тенденція, наближена до,  так званого, «вільного об’єднання». Як поділився Новосафронівський сільський голова, їх громаді, яка за Перспективним планом має увійти у Бузьку сільську ОТГ, поступила усна пропозиція від Щербанів, Єланця. Люди у роздумі, оскільки з`явились ще варіанти, і їм хотілося б скористатись найкращим. Загалом у районі намітились декілька нових формувань не за Перспективним планом, але гальмує активність громад розгубленість: чи будуть законодавчо визнані повноцінними ті об`єднання, які були сформовані поза рамками цього документу?  

 

Валентин Бойко свій виступ розпочав зі слів, що Україна була, є, і буде демократичною державою; ми рухаємось  в напрямку приведення інституту місцевого самоврядування до євростандартів. Проаналізував децентралізаційний процес, який відбувається в Україні і Миколаївській області зокрема. Зупинився на повноваженнях міст обласного значення, якими наділяються об’єднані територіальні громади; зазначив, що Україна ніколи не бачила комплексних системних реформ, які були б здійснені у повній  мірі. Реформи передбачають докорінну реконструкцію певної сфери, впровадження цілком нового інституційного та законодавчого поля, кадрове оновлення, і, головне, зміна ставлення усіх нас – жителів громади, чиновників, працівників місцевого самоврядування, бізнесу – до справ своєї громади її майна, ефективності, прийняття рішень.  

Детально розповів про шлях становлення і переваги Куцурубської ОТГ, запропонував познайомитись не лише з її позитивним досвідом, а й досвідом ОТГ з інших регіонів України, зазначив, що при бажанні можна організувати і поїзду для вивчення польського досвіду, - головне, щоб самому прагнути розібратись у позитивній суті реформи.

Зупинився на динаміці формування ОТГ на Миколаївщині, назвав процес свідомим та лавиноподібним. У регіоні вже утворилось 15 ОТГ, ще 4 – на завершальній стадії. Всі вони готуються до проведення виборів до кінця поточного року. З 19-ти громад лише 2 – Галіцинівська сільська ОТГ (4 сільські ради) та Баштанська міська ОТГ (1 міська та 9 сільських рад) сформувались у рамках Перспективного плану. Ці громади отримають всі преференції від держави. Однак Перспективний план - це не догма! Основний аргумент – спроможність громади. Ті 17 ОТГ, які сформувались за принципом «вільного об`єднання», після внесення змін до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» також зможуть отримати субвенцію від держави на інфраструктуру, як її отримав Куцуруб (а саме, Куцурубська ОТГ отримала понад  5 млн. грн.)

Валентин Бойко закликав скористатись Законом «Про добровільне об`єднання територіальних громад» допоки діє принцип добровільності. Адже процес не може тривати безкінечно, і держава, зрештою,  візьме на себе цю роль. Децентралізаційний процес незворотній.

Доповідач розвінчав міфи, які заважають реформі органів місцевого самоврядування, наголосив, що реформа проводиться для того, щоб не було «вождізму», а була  нормальна робота, яка не залежить від партійних кольорів: у місцевому самоврядуванні України буде одна партія – це об’єднана територіальна громада та її інтереси.

Закликав не боятись об`єднання «не за Перспективним планом», так званого «вільного об`єднання», адже у будь-який документ завжди можна внести корективи, якщо цього передовсім вимагають інтереси людини. Будь-яке об`єднання цінне уже тим, що це  позитивні зміни у свідомості людей, які зрозуміли, що  скооперувавши зусилля, можна вирішити питання розвитку, а не і далі генерувати законсервовану бідність громад, існуючу в системі. Нічого страшного позаяк немає, якщо після об`єднання продовжуватиметься процес дооб`єднання. Принаймні, ОТГ, створені «не за Перспективним планом», мають більші перспективи співробітництва в рамках Закону «Про співробітництво територіальних громад».

Важливо одне: не зволікати, а включитись у децентралізаційний процес.

Прес-служба Миколаївського регіонального офісу реформ.

 

 ПЕРШИМ ВИБОРАМ В ОБ'ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ НА МИКОЛАЇВЩИНИ - БУТИ!

 

"Є топ-новина в ракурсі практичної реалізації громадянами України  Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Так, 8 вересня Кабінет Міністрів України схвалив розпорядження «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених ЦВК на 2016 рік», таким чином Уряд знайшов 10,5 млн. гривень на проведення перших виборів в об'єднаних територіальних громадах (або ОТГ).

За інформацією Мінрегіону, сьогодні близько 80 об’єднаних територіальних громад по Україні чекають рішення ЦВК щодо призначення перших виборів. Обласні державні адміністрації готують подання до ЦВК щодо оголошення перших виборів ще у 40 громадах. До цього часу ЦВК відмовляла громадам у призначенні виборів, посилаючись на відсутність коштів.

 

Додамо регіональну новину, щільно пов'язану з першою: Рябоконевська сільська рада (Арбузинський район) ухвалила минулого тижня остаточне рішення про об’єднання, чим завершила процедуру утворення Благодатненської об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром в селі Благодатне.

Це перша об’єднана громада в Арбузинському районі і 11 (одинадцята) з числа об’єднаних територіальних громад, що з’явились на Миколаївщині впродовж цього року.

Нагадую, відповідно до ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об’єднана територіальна громада вважається утвореною з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад, та за умови наявності попередньо наданого обласною державною адміністрацією (ОДА) висновку щодо відповідності проекту такого рішення Конституції та законам України.

Яка ситуація з об’єднанням в цілому по області і які з новоутворених у 2016 році громад встигають провести у цьому році перші вибори?

Для повного розуміння картини об'єднань варто знати про таке.

Наразі існують два типи об’єднань, перший – за Перспективним планом формування територій Миколаївської області (державницьке бачення  спроможності громад, своєрідна "модель" або "дорожня карта" від держави), другий – поза цього плану або т.з. «вільне об’єднання» - насправді, хрестоматійне об'єднання по існуючому Закону, але спроможність цих громад державою не визнана (або поки що не визнавалась). За формою, процедурою утворення, проведенням перших виборів вони є однаковими. Різниця - у відносинах з державою (в контексті обсягу повноважень та ресурсної бази) після проведення перших виборів, організаційного становлення й нормативного становлення.

Щодо першого типу – громади виходять на прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом, виконують повноваження, визначені законом та Бюджетним кодексом як для міста обласного значення. Склад доходів бюджетів таких об’єднаних територіальних громад значно збільшується і відрізняється від складу доходів інших місцевих рад, але повноваження й відповідальність теж зростають. Делеговані державою повноваження вони мають виконувати як власті. Можуть претендувати на кошти субвенції, що відповідно до Бюджетного кодексу України надаються на розвиток інфраструктури об'єднаної громади, створеної за Перспективним планом.

Щодо другого типу -  об’єднання вважається адміністративним,  спроможність не визнана. Держава не делегуватиме таким громадам повноваження, визначені в Законі про місцеве самоврядування як делеговані. Виконавчі органи рад цих громад продовжують виконувати повноваження, визначені в Законі про місцеве самоврядування як власні. Але така громада буде більш успішнішою, ніж поокремі, що увійшли до її складу. Більше можливостей за рахунок консолідованого бюджету, зменшення витрат на адміністрування, ширший погляд на вирішення місцевих проблем, збільшення мотивацій щодо співпраці з суміжними громадами. Об'єднання може розраховувати на кошти Державного фонду регіонального розвитку для реалізації інвестиційних проектів та програм, кошти міжнародних проектів та програм підтримки децентралізації в Україні шляхом участі у конкурсному відборі.  З метою часткової фінансової підтримки таких громад у 2017 році Мінрегіоном опрацьовуються пропозиції щодо внесення змін до відповідного законодавства задля  забезпечення таких громад державною субвенцією на розвиток інфраструктури.

Щодо "вільного об'єднання", то за наявності певних переконливих позитивних результатів прорахунків інфраструктурних, фінансових, кадрових можливостей (здатності виконувати повноваження) обласна державна адміністрація може вийти до обласної ради з клопотанням про внесення змін до Перспективного плану і, таким чином, визнати таке об'єднання спроможним. Перспективний план не є догмою, може бути змінений. У будь-якому разі, - спроможність громад визначає ДЕРЖАВА!!! Крапку у визнанні спроможності тієї чи іншої громади своїм розпорядженням ставить Уряд.

 

Отже, яку картину ми маємо на Миколаївщині станом на 11 вересня 2016 року. 

1. Кількість ОТГ, що утворені в області у 2015 році.

-  відповідно до існуючого Перспективного плану:

Куцурубська сільська ОТГ (Очаківський район).

 

2. Кількість ОТГ, що вже утворені у 2016 році, але не призначені вибори:

-  відповідно до існуючого Перспективного плану:

Галицинівська сільська ОТГ (Вітовський район).

-        за принципом «вільного об’єднання»:

Олександрівська селищна ОТГ (Вознесенський район),

Прибужанівська сільська ОТГ (Вознесенський район),

Мостівська сільська ОТГ (Доманівський район),

Михайлівська сільської ОТГ (Миколаївський район),

Чорноморська сільська ОТГ (Очаківський район),

Радсадівська селищна ОТГ (Миколаївський, Очаківський район),

Нечаянська сільська ОТГ (Миколаївський район),

Шевченківська сільська ОТГ (Вітовський район),

Ольшанська селищна ОТГ (Миколаївський район),

Благодатненська сільська ОТГ (Арбузинський район).         

Створюючись, зазначені вище громади охопили об'єднавчим процесом 37 громад з 313 сільських, селищних, міських наявних в області, що складає 12 відсотків.

Щодо вищенаведених 11 (одинадцяти) ОТГ Миколаївська обласна державна адміністрація звернулась до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови в установленому законом порядку.

Тож ці громади чекають на рішення ЦВК щодо призначення й проведення перших виборів. Якщо призначення відбувається за 70 днів до дня виборів, то перші вибори, скоріш за все, пройдуть в останню неділю листопада 2016 року.

 

3. Прогнозована кількість майбутніх ОТГ, що отримали висновок ОДА,  знаходяться в процесі прийняття остаточних рішень і встигають на призначення й проведення перших виборів у 2016 році.

-   відповідно до існуючого Перспективного плану:

Баштанська міська ОТГ - (Баштанський район). 

-        за принципом «вільного об’єднання»:   

Веселинівська селищна ОТГ (Веселинівський р-н),  

Воскресенська селищна ОТГ (Вітовський район).

 

4. Прогнозована кількість майбутніх ОТГ, що наразі знаходяться на стадії отримання висновку ОДА і ще встигають на призначення й проведення перших виборів у 2016 році.

-   та, що має свій статус в Перспективному плані:

Куцурубська сільська ОТГ (Очаківський район) - маючи повноваження міста обласного значення продовжує процес об'єднання з  суміжними громадами.

-        за принципом «вільного об’єднання»:

Бузька сільська ОТГ (Вознесенський район),

Веснянська сільська ОТГ (Миколаївський район),

Коблевська сільська ОТГ (Березанський р-н),

Кам`яномостівська сільська ОТГ (Первомайській район).

Таким чином, цілком ймовірно, що на Миколаївщині в цьому році будуть призначені і проведені перші вибори в 19 (дев'ятнадцяти) громадах створених на новій територіальній основі. З 19-ти 3 (три) громади утворені  відповідно до Перспективного плану, що вкрай важливо і говорить про те, що Перспективний план формування громад Миколаївської області є життєздатним. Загалом об'єднання охоплює 69 громад з 313 сільських, селищних, міських громад, наявних в області. Це - 22%, майже чверть. Найбільш активно реформування проходить у Вітовському, Миколаївському, Очаківському, Вознесенському, Веселинівському та Баштанському районах.

 

Така динаміка об'єднань свідчить про те, що реформа місцевого самоврядування добре прорахована, має міцну наукову та методологічну основу, сприймається людьми, а, відтак, незворотна і приречена на успіх.

 

Вітаю всіх, хто наважився на доленосний і відповідальний крок!

На цьому шляху бажаю світлої та щасливої долі!

Хай все омріяне збувається!

       БОЙКО Валентин Анатолійович,

координатор Миколаївського регіонального офісу реформ 

В об»єднанні – сила громади: зустріч в рамках децентралізаційного марафону в Братському районі

«В об»єднанні – сила громади»,- ці слова неодноразово звучали на зустрічі, яка відбулася 21 липня у великому залі засідань районної ради в рамках децентралізаційного марафону, який проводиться зараз в Миколаївській області.

У зустрічі з представниками Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України,  Офісу з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування: Тетяною Яблоновською – виконавчим директором Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України, Юлією Забродкіною – регіональним консультантом з бюджетних питань та Олександрою Ментель регіональним консультантом з питань комунікацій взяли участь селищний та сільські голови району, депутати районної, селищних та сільських рад, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації.

Зустріч відбулася за спільної ініціативи райдержадміністрації та районної ради з метою донесення суті реформи децентралізації влади, роз’яснення умов формування спроможної об’єднаної територіальної громади, знайомства з об’єднавчою процедурою, процесами, які відбуваються в цій площині в Миколаївській області.

Відкрила зустріч голова районної ради Тамара Фесько, яка проінформувала про роботу, яка проводиться в районі в частині роз»яснення реформи та ті процеси, які відбуваються в районі в цій площині.

Виконавчий директор МРВ АМУ Тетяна Яблоновська розповіла про процес об`єднання, який проходить в області, про переваги об»єднання, наголосила, що більша територія об»єднання має кращі фінансові можливості, а роздрібненість – це фінансова слабкість і незахищеність.

Консультант з бюджетних питань Юлія Забродкіна детально роз’яснила, на чому базується формування бюджетів об»єднаних громад, наповнення яких статей гарантує їх стабільне фінансове становище. 

Консультант з комунікацій Олександра Ментель звернула увагу на тому, що дуже важливо, щоб ініціатива сільських голів отримала підтримку всього населення, бо має місце низька обізнаність населення в питаннях реформування органів місцевого самоврядування. Люди повинні стати реальними учасниками процесу, розуміти, що відбувається і навіщо, підтримувати і знати, що децентралізація – це зміни на краще.

В ході зустрічі надходили питання від сільських голів та депутатів, звучали думки та пропозиції з цього приводу.

Об»єднання за принципом «1 район-1 громада», як і було подано робочою групою до Перспективного плану об»єднання громад – залишається в силі. Наступним кроком повинна стати ініціатива про об»єднання. Тож є над чим подумати і над чим попрацювати.

  Надходження від акцизного податку мають залишатися на місцях! Ми вітаємо цей рішучий крок парламентського Комітету з питань бюджету, - Т.Яблоновська
Формат: DOCX | Добавлен: 07/07/2016 16:14:49
122Kb Скачать скачать
  Асоціація міст України закликала провести у Парламенті День децентралізації та розглянути законопроекти, ухвалення яких очікують ОТГ
Формат: DOCX | Добавлен: 05/07/2016 06:55:17
28Kb Скачать скачать
  Чому Новобузький районі досі залишається «білою плямою» на децентралізаційній карті області: науковці «Могилянки» пішли на експеримент
Формат: DOCX | Добавлен: 25/06/2016 07:38:45
21Kb Скачать скачать
  Веселиново: об’єднавчі процеси у форматі робочої зустрічі Миколаївського відділення Асоціації міст України
Формат: DOCX | Добавлен: 23/06/2016 12:01:52
129Kb Скачать скачать
  Снігурівка: об’єднавчий процес обговорили під час круглого столу
Формат: DOCX | Добавлен: 21/06/2016 12:32:13
125Kb Скачать скачать
  Внесення змін до Конституції України посилить конституційно-правовий статус місцевого самоврядування, - зазначалось на засіданні регіональної платформи АМУ
Формат: DOCX | Добавлен: 14/06/2016 07:03:02
139Kb Скачать скачать
  Комунікація реформ в контексті децентралізаційної теми стала предметом уваги регіональних консультантів з питань комунікацій
Формат: DOCX | Добавлен: 14/06/2016 07:04:33
142Kb Скачать скачать
  Реформа органів місцевого самоврядування: Український інститут міжнародної політики навчає на Миколаївщині розробляти програми розвитку громад
Формат: DOCX | Добавлен: 07/06/2016 15:39:39
510Kb Скачать скачать
  Децентралізація і школи: у Міносвіті працює пряма телефонна лінія
Формат: DOCX | Добавлен: 06/06/2016 07:33:37
52Kb Скачать скачать
  Об`єднання територіальних громад: про що слід пам’ятати, щоб при обранні адміністративно-територіального центру уникнути каменя спотикання
Формат: DOCX | Добавлен: 06/06/2016 07:35:28
21Kb Скачать скачать
  10 запитань, з якими зазвичай звертаються до експертів Офісу реформ
Формат: DOCX | Добавлен: 01/06/2016 09:57:56
53Kb Скачать скачать
  В Улянівці працює робоча група: процес об`єднання триває
Формат: DOCX | Добавлен: 31/05/2016 13:17:31
16Kb Скачать скачать
  Об`єднання територіальних громад: у селі Прибужжя на громадських слуханнях люди опротестували рішення сільського голови і місцевих депутатів
Формат: DOCX | Добавлен: 30/05/2016 15:31:59
242Kb Скачать скачать
  Використання технологій електронного урядування для органів місцевого самоврядування - тема практикуму, який відбувся у МРВ Асоціації міст України
Формат: DOCX | Добавлен: 26/05/2016 15:01:41
205Kb Скачать скачать
  Безгосподарне майно, виявлене під час інвентаризації, територіальні громади, що об’єднуються, мають право прийняти на свій баланс
Формат: DOCX | Добавлен: 24/05/2016 17:56:17
145Kb Скачать скачать
  «Ситуація у Шостаково ще досі вирує, люди різнобічно висловлюють свою далекоглядність, і все ж наближаються до об`єднання у складі Ольшанської об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром у селищі Ольшанське», - В.Бойко
Формат: DOCX | Добавлен: 21/05/2016 08:10:46
121Kb Скачать скачать
  Децентралізація і сільські/районні бібліотеки - тема веб-конференція за участю Миколаївського Офісу реформ
Формат: DOCX | Добавлен: 19/05/2016 15:19:09
18Kb Скачать скачать
  Щоб знати про децентралізацію більше - на допомогу громадам видано збірник запитань і відповідей
Формат: DOCX | Добавлен: 16/05/2016 15:32:09
18Kb Скачать скачать
  На Миколаївщині з’явилась перша посада старости – у Куцурубській об’єднаній територіальній громаді
Формат: DOCX | Добавлен: 12/05/2016 16:55:35
21Kb Скачать скачать
  Сільські педагоги хочуть знати про децентралізацію більше
Формат: DOCX | Добавлен: 12/04/2016 13:24:18
18Kb Скачать скачать
  Миколаївські журналісти поїдуть до Польщі
Формат: DOCX | Добавлен: 11/04/2016 07:53:15
17Kb Скачать скачать
  «Роль журналіста у децентралізації» - тема тренінгу, який 7-8 квітня провів у Миколаєві Український кризовий медіа-центр. У заході взяв участь Миколаївський Офіс реформ
Формат: DOCX | Добавлен: 11/04/2016 07:52:39
19Kb Скачать скачать
  Офіс реформ відкрив Веб-сторінку на Фейсбуку: щоб відкрито і доступно висвітлювати свою діяльність та хід реформи на Миколаївщині
Формат: DOCX | Добавлен: 05/04/2016 07:52:32
17Kb Скачать скачать
  Для сільських, селищних голів Миколаївський Офіс реформ підготував курс лекцій на тему децентралізації влади
Формат: DOCX | Добавлен: 24/03/2016 07:36:51
15Kb Скачать скачать
  Реформа місцевого самоврядування: ідея практикумів знайшла підтримку
Формат: DOCX | Добавлен: 17/03/2016 13:30:04
21Kb Скачать скачать
  100 днів першої об’єднаної територіальної громади на Миколаївщині – Куцурубської. Здобутки. Проблеми. Перспективи
Формат: DOCX | Добавлен: 18/01/2018 16:21:46
27Kb Скачать скачать
  Телефонна "гаряча лінія" з питань децентралізації
Формат: DOCX | Добавлен: 12/01/2016 07:47:18
13Kb Скачать скачать
  Бойко В.А. Куцуруб - громада 21 століття
Формат: DOCX | Добавлен: 05/01/2016 14:16:49
25Kb Скачать скачать
  ПРОЕКТИ ПІДТРИМКИ ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ УКРАЇНИ У СФЕРІ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ТА РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ
Формат: RTF | Добавлен: 18/12/2015 08:04:41
118Kb Скачать скачать
  Підтримка політики регіонального розвитку в Україні
Формат: PDF | Добавлен: 18/12/2015 08:05:50
1474Kb Скачать скачать
  8 причин оновити Конституцію заради децентралізації
Формат: DOCX | Добавлен: 18/12/2015 08:06:57
19Kb Скачать скачать
  Розпорядження голови райдержадміністрації №80-р від 28.04.2015 року «Про створення районної робочої групи з підтримки та впровадження заходів з добровільного об’єднання територіальних громад»
Формат: DOC | Добавлен: 07/07/2015 15:05:22
99Kb Скачать скачать
  Практичний посiбник з питань формування спроможних територiальних громад
Формат: PDF | Добавлен: 07/07/2015 15:10:41
822Kb Скачать скачать
  Зразки проектiв нормативно-правових актiв органiв мiсцевого самоврядування до кожного етапу добровільного об’єднання громад
Формат: DOCX | Добавлен: 07/07/2015 15:13:28
29Kb Скачать скачать
  Чому потрiбна децентралiзацiя
Формат: RAR | Добавлен: 07/07/2015 15:18:14
5536Kb Скачать скачать
  ОЛЕНА КУЗЬМІНА: СЛІД РОЗУМІТИ НЕОБХІДНІСТЬ ЗМІН
Формат: DOC | Добавлен: 29/07/2015 07:52:48
39Kb Скачать скачать
  Паспорти 4 територіальних громад Братського району Миколаївської області (початковий варіант)
Формат: DOC | Добавлен: 08/07/2015 09:32:34
256Kb Скачать скачать
  Паспорт Братської об'єднаної територіальної громади
Формат: DOC | Добавлен: 08/07/2015 09:33:40
126Kb Скачать скачать

 

 

  Продовжується роз»яснення реформ
Формат: DOC | Добавлен: 05/08/2015 12:40:59
25Kb Скачать скачать
  Громади самі вирішують своє майбутнє
Формат: DOC | Добавлен: 29/07/2015 07:59:33
24Kb Скачать скачать
  ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ. ПЕРШІ ПІДСУМКИ ТА ЗАВДАННЯ НА НАЙБЛИЖЧУ ПЕРСПЕКТИВУ
Формат: DOC | Добавлен: 29/07/2015 08:00:34
24Kb Скачать скачать
  «Круглий стіл» щодо пілотного проекту
Формат: DOC | Добавлен: 31/07/2015 10:55:58
39Kb Скачать скачать
  Роз’яснення змісту реформи місцевого самоврядування у Новоолександрівській сільській раді
Формат: DOC | Добавлен: 31/07/2015 11:00:31
53Kb Скачать скачать
  Олена Кузьміна: Вибір – за вами, а майбутнє – за об»єднаними громадами
Формат: DOC | Добавлен: 31/07/2015 15:36:42
445Kb Скачать скачать

 

Антоніна Шарата: Громаді – максимум повноважень

 

9 липня перший заступник голови Братської райдержадміністрації Антоніна Шарата провела виїзний прийом громадян в Кривопустоській сільській раді, в ході якого надійшли звернення з питань соціального захисту, забезпечення медикаментами від аптеки ПКВО «Фармація» та інші. Всі звернення були  взяті на контроль для послідуючого інформування громадян.

 

 

 

Після прийому перший заступник голови Братської райдержадміністрації Антоніна Шарата та члени робочої групи, в рамках інформаційної кампанії з роз’яснення змісту реформи місцевого самоврядування, децентралізації та змісту перспективного плану формування територій громад, зустрілися з депутатами, членами виконкому, працівниками соціальної сфери Кривопустоської сільської ради.

В ході зустрічі Антоніна Шарата, роз'яснюючи зміст Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», перспективного плану формування територій громад, перспектив та очікуваних результатів від реалізації реформи децентралізації влади, зазначила: «Законом передбачено передати громадам максимум повноважень для забезпечення надання всіх необхідних послуг їх жителям».

В ході зустрічі члени робочої групи відповіли на запитання присутніх.

 

Проходить роз’яснення змісту реформ

 

3 липня перший заступник голови райдержадміністрації Антоніна Шарата та члени робочої групи, в рамках інформаційної кампанії з роз’яснення змісту реформи місцевого самоврядування, децентралізації та змісту перспективного плану формування територій громад, зустрілися з депутатами, членами виконкому, працівниками соціальної сфери, жителями Миколаївської та Петропавлівської сільських рад.

 

 

В ході зустрічі Антоніна Шарата зупинилася на роз’ясненні змісту Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», перспективного плану формування територій громад, перспектив та очікуваних результатів від реалізації реформи децентралізації влади. В ході обговорення цього питання члени робочої групи відповіли на запитання присутніх.

 

Крім того, перший заступник голови райдержадміністрації зупинилася на питаннях роз'яснення  шляхів впровадження регіональних програм енергоефективності за участі АТ «Ощадбанк» та програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі та поліпшення житлових умов сільського населення  «Власний дім» на 2012-2017 роки.