Головна Новини Державні закупівлі Звернення громадян Запобігання проявам корупції Доступ до публічної інформації Правова допомога

Новини

 

Ухвалено Закон «Про Вищий антикорупційний суд»

315 депутатів проголосували за створення Вищого антикорупційного суду. Вищий антикорупційний суд буде здійснювати правосуддя як перша і апеляційна інстанція в кримінальних провадженнях щодо злочинів, які належать до його компетенції. Передбачено, що він має бути сформований протягом року з моменту набуття законом чинності (а почне свою роботу за умовами призначення за результатами конкурсу не менше 35 суддів). Оцінюватимуть їхню доброчесність та допомагатимуть у підготовці рішення щодо призначення шість міжнародних організацій. Не допускатимуться до конкурсу особи, які останні 10 років працювали в правоохоронних посадах, мають представницький мандат, перебували у керівних органах чи в договірних відносинах з якоюсь політичною партією.

  

Прийом на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду документів триває

Триває прийом на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду (кінцева дата подання-14 вересня 2018 року). Працювати в Антикорупційному суді хочуть близько 8 сотень осіб при запланованій штатній чисельності 39 суддів (конкурс може сягнути 20 чоловік на місце). У Вищій кваліфікаційній комісії суддів повідомили, що формування складу буде завершено після перевірки кандидатів на посади суддів та надання рекомендацій на призначення найкращих із них. Після цього кандидатури має схвалити Вища рада правосуддя, аж потім Президент підпише відповідний указ. 

 

Ухвалення закону про Антикорупційний суд - важливий крок на шляху до створення в Україні незалежної судової антикорупційної інституції

 

ЄС схвалив прийняття закону про Вищий антикорупційний суд України

 Конкурс до Антикорупційного суду - майже 10 осіб на місце

Конкурс до Вищого антикорупційного суду становить 342 людини на 35 місць, більше 40% з них - випускники Національної академії правових наук у Харкові.

Про це сказав Президент, виступаючи на урочистостях з нагоди 25-річчя Національної академії правових наук у Харкові, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Харківські правники зараз долучаються до конкурсу для формування Вищого антикорупційного суду. Мені сказали, що понад 40% тих, хто подав заявки, є випускниками Національної академії правових наук. 19 представників Харківщини мають всі шанси пройти, документи здали 342 кандидати на 35 місць. Майже 10 людей на місце. І 45% з тих кандидатів є судді, 34 - адвокати, 14 - науковці", - сказав Порошенко.

Читайте також: На конкурси до Верховного та Антикорупційного судів подали 1001 заяву

Він відзначив, що така кількість науковців та адвокатів є позитивною тенденцією. Також Порошенко наголосив, що особливістю створення Вищого антикорупційного суду є те, що участь в цьому бере Громадська рада міжнародних експертів, яка разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів буде допомагати визначати відповідність кандидатів  критеріям законності, відповідність рівня життя задекларованим доходам, знання, практичні навички тощо.

 На конкурси до Верховного та Антикорупційного судів подали 1001 заяву

Вища кваліфікаційна комісія суддів України отримала 1001 заяву на конкурси до Верховного та Вищого антикорупційного судів.

Про це ідеться в повідомленні ВККСУ, що є в розпорядженні Укрінформу.

«Станом на 24 вересня 2018 року Комісія отримала 1001 заяв з пакетами документів, з них 659 - для участі у другому конкурсі до Верховного суду та 342 - до Вищогоантикорупційного суду», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що в середньому конкурс на одну посаду становить 8 кандидатів на посаду в Верховному суді та 9 кандидатів на посади до Вищого антикорупційного суду.

У ВККСУ зазначають, що під час першого конкурсу до Верховного суду на 120 вакантних місць було подано 846 заяв із документами, конкурс становив 7 кандидатів на місце. 

«Кандидати, які йдуть на конкурси - це досвідчені адвокати, науковці та судді з досвідом роботи у різних інстанціях. Всі вони дуже уважно слідкують за процедурами, які проводить Комісія, і відповідно «голосують» за їх якість ногами. Кількість заяв на одне місце, що на 20% перевищує показник першого конкурсу до Верховного суду, а до одного з касаційних судів взагалі складає 13 осіб на місце свідчить, що Комісії та її процедурам довіряють. Таким чином ми бачимо, що юридична спільнота підтримує публічні конкурси та використовує шанс, який їм надав законодавець, щоб змінювати судову владу», - повідомив заступник голови ВККСУ Станіслав Щотка.

Як повідомляється, із загальної кількості документів на участь у другому конкурсі до Верховного суду комісія отримала 62% заяв від суддів, 17% заяв від науковців, 14% заяв від адвокатів та 7% від кандидатів із сукупним стажем. 

Також зазначається що всередині конкурсу до Верховного суду склалася наступна конкуренція: 181 заява до Касаційного цивільного суду на 23 вакантних посади;180 заяв до Касаційного кримінального суду на 13 вакантних посад; 172 заяви до Касаційного адміністративного суду на 26 вакантних посад та 125 заяв до Касаційного господарського суду на 16 вакантних посад.

Кандидати на участь у конкурсах на посади суддів Вищого антикорупційного суду розподілились наступним чином: 102 заяви - на 12 посад до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду та 240 заяв - на 27 посад до Вищого антикорупційного суду.

Читайте також: ВКСС отримала список із 12 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів

Документи на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду із загальної кількості подали 45% суддів, 34% адвокатів, 14% - науковців та 7% кандидатів із сукупними стажем.

Щотка зазначив, як і очікувалося, переважна більшість правників подала свої документи в останні дні. 

«Зараз Комісія розпочне черговий етап - процедуру оцінки документів з метою допуску цих кандидатів до конкурсу», - додав Щотка, наголосивши, що Комісія готова забезпечити справедливі, відкриті та публічні конкурсні процедури.

Як повідомлялося, Вища кваліфікаційна комісія суддів України 2 серпня 2018 року оголосила конкурси на 78 посад суддів Верховного суду та 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду. Подання документів на участь у конкурсах від суддів, адвокатів та науковців з відповідним стажем тривало з 8 серпня до 14 вересня 2018 року.

 Хід прийому документів на конкурс

Кандидати до Верховного суду (ВС) та Вищого антикорупційного суду (ВАКС) і його Апеляційної палати складатимуть конкурсні іспити 12 та 14 листопада 2018 року.

Про це інформує прес-служба Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що є в розпорядженні Укрінформу.

«Згідно з графіком конкурсу дворівневий іспит для кандидатів до ВС та ВАКС призначено на 12 та 14 листопада», - йдеться в повідомленні. 

Як зазначається, 12 листопада протягом 2,5 годин всі кандидати складатимуть анонімне письмове тестування, а 14 листопада протягом 5,5 годин писатимуть практичне завдання - проект судового рішення відповідного суду, інформують у прес-службі. 

Другою частиною кваліфікаційного оцінювання після іспиту стануть співбесіди для успішних кандидатів. 

Читайте також: Кваліфікаційна комісія рекомендує призначити 77 суддів

Планується, що з кандидатами, які успішно складуть іспит до ВАКС, співбесіди за участі Громадської ради міжнародних експертів будуть проведені вже у грудні 2018 року - січні 2019 року (включно), а з кандидатами до Верховного суду співбесіди проведуть у IV кварталі 2018 року - І кварталі 2019 року.

«Зараз на порядку денному країни - створення нових судів на підставі публічних конкурсів. Наразі всі зусилля спрямовані на оптимізацію часу для проведення одночасно кількох конкурсів. Комісія вже має досвід проведення масштабних процедур за участі великої кількості людей, тому маючи відпрацьований технологічний алгоритм можемо запропонувати оптимальну швидкість при вдосконаленій методології. А це, безумовно, дуже важливо, оскільки є великі очікування щодо появи нового антикорупційного суду та розвантаження роботи суддів нового Верховного суду», - прокоментував строки проведення іспитів голова ВККСУ Сергій Козьяков.

У прес-службі нагадують, що станом на 24 вересня 2018 року Комісія отримала 1001 заяву з пакетами документів, з них 659 - для участі у другому конкурсі до Верховного суду та 342 - до Вищого антикорупційного суду

Зараз триває процедура допуску цих кандидатів до конкурсних процедур. 

Як повідомлялося, 2 серпня 2018 року ВККСУ оголосила конкурси на 78 посад суддів Верховного суду та 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду.

Подання документів на участь у конкурсах від суддів, адвокатів та науковців з відповідним стажем тривало з 8 серпня до 14 вересня 2018 року.

 Детективи НАБУ уже розслідували 155 справ

Створення Вищого антикорупційного суду є іспитом для українського суспільства, який покаже рівень готовності безповоротно і безкомпромісно боротися з корупцією.

Відповідну думку висловив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник під час зустрічі з представниками Європейської бізнес асоціації (ЕВА), повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Станом на початок жовтня 155 справ, розслідування яких завершили детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, направлено до суду. Серед цих справ є такі, на рішення у яких дуже чекає суспільство. Вищий антикорупційний суд, який наразі перебуває на стадії формування, стане саме тією інституцією, яка дасть очікуваний суспільством результат у вигляді справедливих вироків", – зазначив Ситник.

На його думку, вироки у справах про топ-корупцію означатимуть, що Україна пройшла точку неповернення і в державі розпочалася реальна протидія корупції. Директор відомства також вважає, що без постійного моніторингу, міжнародної експертизи, уваги від підприємництва та громадянського суспільства впровадити якісні зміни буде важко.

Читайте також: САП направило до суду обвинувальний акт у справі "бурштинових депутатів"

Як повідомлялося, 18 червня поточного року Верховна Рада ухвалила закон "Про Вищий антикорупційний суд". Документ передбачає, що суд розпочинає роботу за умови призначення щонайменше 35 його суддів, у тому числі 10 суддів Апеляційної палати. Закон "Про судоустрій і статус суддів" дає 12 місяців на утворення суду з дня набрання чинності спеціальним законом (до 14 червня 2019 р.). Наразі триває конкурс до ВАС.

Вищий антикорупційний суд є судом зі всеукраїнською юрисдикцією, що створюється з метою розгляду справ виключно за поданням НАБУ. Крім здійснення правосуддя, ВАС аналізуватиме судову статистику, вивчатиме та узагальнюватиме її, а також здійснюватиме інші повноваження відповідно до закону.

 Роботи кандидатів до Антикорупційного суду передали раді міжнародних

експертів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів практичні роботи кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду.

Про це повідомляє прес-служба ВККСУ. 

"Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів 156 практичних робіт, які 14 лютого виконали кандидати на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Про це повідомив заступник Голови ВККСУ Станіслав Щотка під час  конференції "Декорупція України", присвяченій міжнародному дню боротьби з корупцією", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, під час заходу представники громадських організацій, влади та бізнесу проаналізували антикорупційні реформи, які відбувалися в Україні з моменту перемоги Революції Гідності.

Зокрема, Щотка детально поінформував про перебіг конкурсу до Вищого антикорупційного суду, наголосивши, що всі процедури є прозорими, і громадськість може поетапно слідкувати за ними. «Ми визначили для себе стандарт: вся інформація щодо кандидатів до ВАС, якою володіє Комісія, є доступною для ГРМЕ. Наразі всі 156 практичних завдань передані ГРМЕ», - повідомив заступник Голови ВККСУ.

Він також зазначив, що відомством підготовлено та розіслано бланк згоди кандидата на повний та безпосередній доступ ГРМЕ до матеріалів його досьє. «Станом на сьогодні Комісією отримано 130 таких згод. У разі, якщо кандидат не дає згоди - це його вибір, який показує наскільки він готовий до взаємодії з ГРМЕ», - наголосив Щотка.

Читайте також: НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Щодо термінів про орієнтовний час оголошення результатів конкурсу він зазначив, що  «встановлено межу – це друга декада лютого 2019 року».

Відповідаючи на питання, чи стане Вищий антикорупційний суд "гільйотиною" у боротьбі з корупцією, заступник Голови Комісії зазначив, що його завданням як члена ВККСУ є відібрати кандидатів у судді з числа українських фахівців, які зможуть мужньо, справедливо та не піддаючись тиску приймати законні рішення, керуючись принципом верховенства права.

 НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Національне антикорупційне бюро долучилося до перевірки кандидатів у судді Вищого антикорупційного суду.

Про це повідомив у коментарі журналістам директор відомства Артем Ситник під час конференції, присвяченої  Міжнародному дню боротьби з корупцією.

«У нас є досвід співпраці з ВККСУ і Громадською радою доброчесності під час конкурсу до Верховного Суду. Ми надавали матеріали комісії і ГРД. По такій самій схемі ми хочемо працювати і по Вищому антикорупційному суду, тобто, направляємо матеріали в комісію і так само працюємо з Радою міжнародних експертів», - сказав він.

Ситник додав, що зустрічався з членами Ради міжнародних експертів, які відповідають за добір суддів до ВАС і домовився про тісну співпрацю, «щоб мінімізувати ризики потрапляння в цей суд недоброчесних кандидатів».

Директор НАБУ висловив сподівання, що до відбору кандидатів у судді ВАС долучаться і представники громадянського суспільства, як це було під час конкурсу до Верховного Суду.

Читайте також: Щорічні втрати України від корупції оцінили в два бюджети Нацполіції

Як повідомляв Укрінформ, 17 липня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України розпочала процес добору членів Громадської ради міжнародних експертів у рамках підготовки конкурсу до Вищого антикорупційного суду. Вона складатиметься з шістьох членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.  

Антикорупційний суд ВККС обрала раду міжнародних експертів

Вища кваліфікаційна комісія суддів обрала 6 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Обрання кандидатів до ГРМЕ відбулося на відкритому засіданні ВККСУ 6 листопада шляхом таємного голосування, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Участь у голосуванні взяли 14 членів ВККС.

"Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України про Вищий антикорупційний суд утворюється Громадська рада міжнародних експертів строком на 6 років Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посаду суддів Вищого антикорупційного суду", - сказав голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.

За його словами, Громадська рада міжнародних експертів виконує свої повноваження у складі 6-ти членів, які призначаються комісією, виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів України.

"19 вересня комісія отримала пропозиції стосовно 12-ти кандидатів номінованих на призначення до складу ради від 5 міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює. У період з 18 жовтня по 5 листопада в режимі скайп-конференцій відбулися співбесіди членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з 12 кандидатами на посаду членів Громадської ради міжнародних експертів. За ініціативою комісії було проведено спочатку співбесіди з 11 кандидататами, з 12-им кандидатом ми спершу не змогли провести співбесіду з особистих причин, які кандидат висловив у своєму листі. Про цю затримку ми повідомили міжнародні організації. І 5 листопада провели співбесіду з 12-им кандидатом", - зазначив голова ВККС.

Читайте також: Стали відомі дати іспитів до Верховного та Антикорупційного судів

Він наголосив, що членами ГРМЕ можуть бути призначені громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше ніж 5 років із здійснення процесуального керівництва чи здійснення судочинства у справах, пов'язаних з корупцією.

Так, члени ВККС обрали до ГРМЕ таких кандидатів:

- Аурелійус Гутаускас - суддя Верховного суду. Досвід суддівської роботи, спеціалізація - кримінальне право, організована злочинність, суддівська етика та дисципліна.

- Денкер, Флемінг Сі (Данія) - екс-заступник державного прокурора в Управлінні з розслідування особливо важливих економічних злочинів. Працював прокурором, адвокатом.

- Зажечни, Тед - суддя Суду королівської лави у провінції Саскачеван (Канада). Досвід роботи прокурором, адвокатом.

- Лазарова Трайковська, Мір’яна – екс-голова Першої секції Європейського суду з прав людини. Досвід суддівської роботи.

- Харріс, Лорна - британський прокурор у відставці.

- Хупер, Сер Ентоні (Велика Британія) - суддя апеляційного суду у відставці. Досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією у галузі повернення активів (конфіскації) у межах кримінального та цивільного проваджень, зокрема конфіскації доходів, одержаних корупційним шляхом.

Як повідомлялося, 2 серпня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила два конкурси: на 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду та на 78 посад суддів Верховного суду. Подання документів на участь в обох конкурсах тривало з 8 серпня 2018 року до 14 вересня 2018 включно.

Наприкінці вересня у ВККСУ повідомили, що отримали від п'яти міжнародних організацій список з 12 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів, яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Громадська рада міжнародних експертів - допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який бере участь в оцінці доброчесності кандидатів до Антикорупційного суду та ініціює припинення участі в конкурсі недоброчесних кандидатів.

Члени Ради обираються строком на два роки без можливості переобрання. Допомагати Вищій кваліфікаційній комісії у визначенні відповідності критеріям доброчесності кандидатів до Антикорсуду допомагатимуть шість осіб, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

Антикорупційний суд запрацює не раніше квітня

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький вважає, що Вищий антикорупційний суд запрацює не раніше квітня наступного року.

Про це він повідомив у інтерв’ю «Голосу України».

«Антикорупційний суд запрацює, за моїми прогнозами, не раніше квітня наступного року. Якщо конкурси триватимуть нормально, то перші вироки щодо топ-корупції зможемо побачити у травні-червні наступного року», - сказав Холодницький.

Відповідаючи на запитання, чи можливо, щоб суди, у яких наразі розглядаються справи НАБУ і САП, винесли вироки ТОП-корупціонерам, керівник САП відповів, що можливо, але це – тривалий процес.

Читайте також: Підозрюваних у справі "Роттердам+" поки немає – Холодницький

«Можливо. Але цей процес тривалий. І Антикорупційний суд — не панацея. Він повинен пришвидшити розгляд антикорупційних справ — у США справу Манафорта суд розглянув за три тижні, щодня відбувалося слухання проваджень, з ранку до ночі. А у нас справи по топ-корупції слухаються раз-двічі в місяць максимум, по півтори години на день. Уже рік читаємо акт Насірову, рік розпочинаємо підготовче судове засідання по інших топ-справах, процес затягується. Але якщо прокурор може впливати на оголошення підозри та реєстрацію проваджень, то не має жодного впливу на суди, щоб вони швидше розглядали справи», - додав Холодницький.

 

 Перевірка кандидатів у судді Антикорупційного суду

Національне антикорупційне бюро долучилося до перевірки кандидатів у судді Вищого антикорупційного суду.

Про це повідомив у коментарі журналістам директор відомства Артем Ситник під час конференції, присвяченої  Міжнародному дню боротьби з корупцією.

«У нас є досвід співпраці з ВККСУ і Громадською радою доброчесності під час конкурсу до Верховного Суду. Ми надавали матеріали комісії і ГРД. По такій самій схемі ми хочемо працювати і по Вищому антикорупційному суду, тобто, направляємо матеріали в комісію і так само працюємо з Радою міжнародних експертів», - сказав він.

Ситник додав, що зустрічався з членами Ради міжнародних експертів, які відповідають за добір суддів до ВАС і домовився про тісну співпрацю, «щоб мінімізувати ризики потрапляння в цей суд недоброчесних кандидатів».

Директор НАБУ висловив сподівання, що до відбору кандидатів у судді ВАС долучаться і представники громадянського суспільства, як це було під час конкурсу до Верховного Суду.

Читайте також: Щорічні втрати України від корупції оцінили в два бюджети Нацполіції

Як повідомляв Укрінформ, 17 липня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України розпочала процес добору членів Громадської ради міжнародних експертів у рамках підготовки конкурсу до Вищого антикорупційного суду. Вона складатиметься з шістьох членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.  

Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів практичні роботи кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду.

Про це повідомляє прес-служба ВККСУ. 

"Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів 156 практичних робіт, які 14 лютого виконали кандидати на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Про це повідомив заступник Голови ВККСУ Станіслав Щотка під час  конференції "Декорупція України", присвяченій міжнародному дню боротьби з корупцією", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, під час заходу представники громадських організацій, влади та бізнесу проаналізували антикорупційні реформи, які відбувалися в Україні з моменту перемоги Революції Гідності.

Зокрема, Щотка детально поінформував про перебіг конкурсу до Вищого антикорупційного суду, наголосивши, що всі процедури є прозорими, і громадськість може поетапно слідкувати за ними. «Ми визначили для себе стандарт: вся інформація щодо кандидатів до ВАС, якою володіє Комісія, є доступною для ГРМЕ. Наразі всі 156 практичних завдань передані ГРМЕ», - повідомив заступник Голови ВККСУ.

Він також зазначив, що відомством підготовлено та розіслано бланк згоди кандидата на повний та безпосередній доступ ГРМЕ до матеріалів його досьє. «Станом на сьогодні Комісією отримано 130 таких згод. У разі, якщо кандидат не дає згоди - це його вибір, який показує наскільки він готовий до взаємодії з ГРМЕ», - наголосив Щотка.

Читайте також: НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Щодо термінів про орієнтовний час оголошення результатів конкурсу він зазначив, що  «встановлено межу – це друга декада лютого 2019 року».

Відповідаючи на питання, чи стане Вищий антикорупційний суд "гільйотиною" у боротьбі з корупцією, заступник Голови Комісії зазначив, що його завданням як члена ВККСУ є відібрати кандидатів у судді з числа українських фахівців, які зможуть мужньо, справедливо та не піддаючись тиску приймати законні рішення, керуючись принципом верховенства права.