Головна Новини Державні закупівлі Звернення громадян Запобігання проявам корупції Доступ до публічної інформації Правова допомога

Новини

Антикорупційний суд запрацює у першому кварталі 2019 року — Гройсман

 

Україна матиме незалежний Антикорупційний суд у першому кварталі 2019 року.

Про це заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час спільної з Високим представником ЄС із закордонних справ та безпекової політики Федерікою Могеріні прес-конференції у Брюсселі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні можемо говорити, що національне законодавство щодо Антикорупційного суду створено, відбувається добір незалежних суддів і фактично в першому кварталі 2019 року Україна отримає незалежний Антикорупційний суд, що є важливим кроком у зміцненні верховенства права”, - наголосив Гройсман.

Він зауважив, що Україна розглядає ЄС як стратегічного партнера і налаштована продовжувати реформи, щоб інтегруватись до європейських стандартів.

ВККС оголосила результати першого етапу конкурсу до Антикорупційного суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оприлюднила результати першого етапу конкурсу до Вищого антикорупційного суду та апеляційної палати цього суду.

Про це повідомляє прес-служба ВККС.

«27 грудня 2018 року Комісією затверджено результати практичного завдання та першого етапу кваліфікаційного оцінювання «Іспит» у межах конкурсів на зайняття вакантних посад», - йдеться у повідомленні.

Згідно з опублікованими результатами, продовжує участь у конкурсі до Антикорупційного суду 81 кандидат, 27 претендентів припинили участь у відборі.

Читайте також: Кваліфікаційна комісія рекомендує призначити півсотні нових суддів

У конкурсі до апеляційної палати суду 32 кандидати продовжили боротьбу за посади, 16 - вибули з конкурсу.

Також ВККС опублікувала результати першого етапу відбору до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: 78 кандидатів продовжують участь у конкурсі, 26 - вибули.

Загалом до Вищого антикорупційного суду планують набрати 39 суддів, з них - 12 до апеляційної палати.

Читайте також: Суд у справі про вбивство Сармата перенесли на наступний рік

Нагадаємо: у червні поточного року в Україні набув чинності закон про Вищийантикорупційний суд, а також формальний закон про утворення Антикорупційного суду.

Відповідно до документів, Вищий антикорупційний суд мають утворити до 14 червня 2019 року, для початку його роботи треба набрати щонайменше 35 антикорупційних суддів, з них принаймні 10 - представники апеляційної палати.


Міжнародні експерти ініціюють вето щодо 8 кандидатів до Антикорупційного суду

Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ) ініціювала вето щодо перших 8 сумнівних кандидатів на посади у Вищому антикорупційному суді.

Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ) ініціювала вето щодо перших 8 сумнівних кандидатів на посади у Вищому антикорупційному суді.

Таке рішення прийнято на першому засіданні Громадської ради міжнародних експертів, що відбулося 4 січня, повідомляє Центр протидії корупції.

“Рада міжнародних експертів ініціювала ветування перших 8 сумнівних кандидатів до антикорсуду”, - ідеться в повідомленні.

Як зазначається, під сумнівом опинилися кандидати Оксана Голуб, Анатолій Квятковський, Анатолій Загородній, Ігор Штульман, Юрій Кулініч, Дмитро Тішко, Тарас Заєць та Євген Мартинов.

“На думку міжнародних експертів, є обгрунтовані сумніви щодо відповідності цих кандидатів критеріям відбору суддів до майбутнього Вищого антикорупційного суду”, - ідеться у повідомленні.

Зазначається, що тепер ГРМЕ має звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, щоб провести спільне засідання, на яке запросять згаданих кандидатів та проведуть голосування щодо відповідності кандидатів критеріям доброчесності та професійності.

Читайте також: Громадська рада міжнародних експертів запустила сайт

“Якщо 9 членів ВККС та 3 із 6 членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата, він чи вона не зможе претендувати на посаду судді”, - інформують у ЦПК.

Як зазначається, на першому засіданні Громадської ради міжнародних експертів були присутні її голова Сер Ентоні Хупер, Флемінг Денкер та Ауреліюс Гутаускас, а через онлайн-зв’язок долучилися Тед Зажечни, Лорна Харріс та Мір’яна Лазарова Трайковська.

У ЦПК нагадують, що наприкінці грудня ВККСУ опублікувала список кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити.

Після цього до роботи стала Громадська рада міжнародних експертів, яка має час до 26 січня для ветування сумнівних кандидатів.

Згодом кваліфікаційна комісія суддів на власний розсуд обере переможців конкурсу з-поміж решти кандидатів.

Як повідомлялося, відповідно до частини першої статті 9 закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Громадська рада міжнародних експертів утворюється строком на шість років Вищою кваліфікаційною комісією суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посади суддів Вищого антикорупційного суду та є її допоміжним органом.

Зі 118 кандидатів до Антикорупційного суду 55 не гідні обіймати посади — експерт                                          

Громадські активісти виявили 55 недоброчесних претендентів на посади суддів Вищого антикорупційного суду.

Про це сказала під час прес-конференції експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Станом на зараз ми бачимо, що 55 із 118 кандидатів до антикорупційного суду виглядають негідними обійняти посади антикорупційних суддів... Ми проаналізували офіційні держреєстри, декларації, судові рішення, повідомлення про поведінку суддів. І ,власне, такими є наші висновки", - сказала вона.

Красносільська зазначила, що громадські активісти під час аналізу виявили у вказаних кандидатів неправдиві дані у деклараціях про доходи, політично вмотивовані суддівські рішення, зокрема, стосовно учасників Революції гідності,і сумнівні політичні зв'язки.

"Політики не полишили надії провести лояльних до них кандидатів в антикорупційний суд. Вони можуть захотіти побачити там не лише тих, хто довів своє служіння системі, але і більш "сірих" кандидатів. Тих, кого можна тримати на гачку. Наша задача цього не допустити", - зазначила експерт ЦПК.

Читайте також: НАЗК назвало топ-10 порушників антикорупційного законодавства

За словами Красносільської, громадські активісти запрошують сумнівних кандидатів "надати переконливі докази по суті питань, які їм ставлять".

Як повідомляв Укрінформ, наразі триває конкурс до Вищого антикорупційного суду. За прогнозом ВККСУ, результати конкурсу стануть відомі 15-20 лютого цього року.

Міжнародні експерти радять ветувати ще 12 кандидатів до Антикорупційного суду                                       

Члени Громадської ради міжнародних експертів на засіданні у середу рекомендували ветувати ще 12 кандидатів у судді Вищого антикорупційного суду.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті ГО "Центр протидії корупції".

"Відбулось друге засідання Громадської ради міжнародних експертів. Сьогодні під сумнів поставили ще 12 кандидатів, доброчесність та професійність яких розглянуть на спільному засіданні із Вищою кваліфікаційною комісією суддів", - йдеться у повідомленні.

Зокрема, сумнівними кандидатами були визнані Інна Білоус, Іван Соловйов, Дмитро Ягунов, Петро Феськов, Тетяна Черниш, Олег Кімстачов, Микола Дідик, Віктор Онуфрієв, В’ячеслав Дмитрієв, Петро Бурда, Олексій Омельян та Руслан Хитрик.

Причинами для ініціювання вето стали сумніви щодо майна кандидатів Білоус, Соловйова, Черниш, Дідика, Онуфрієва, Дмитрієва, Омельяна, Феськова чи їхніх родичів. Запитання викликали також дані у майнових деклараціях претендентів.

Як зазначають у ЦПК, міжнародні експерти висловили сумнів щодо професійності кандидатів Білоус, яка ухвалила рішення про заборону мирних зібрань, Кімстачова, який з порушенням підслідності ухвалив рішення у справі за позовом іншої судді свого суду, Бурди, який ухвалював рішення поза процесуальними строками, та Хитрика, який не просто потрапив у ДТП у стані алкогольного сп’яніння, але зробив це посеред робочого дня, у який ухвалив щонайменше 12 рішень.

Під час першого засідання Громадської ради міжнародних експертів 4 січня було ініційовано ветування 8 кандидатів - Оксани Голуб, Анатолія Квятковський, Анатолія Загородного, Ігоря Штульмана, Юрія Кулініча, Дмитра Тішка, Тараса Зайця та Євгена Мартинова.

Загалом зараз під питанням подальша участь у конкурсі 20 кандидатів. До 11 січня ГРМЕ може провести ще кілька засідань, на яких продовжать ініціювати кандидатів для ветування, зазначили в громадській організації.

Читайте також: Зі 118 кандидатів до Антикорупційного суду 55 не гідні обіймати посади — експерт

Після цього має відбутися спільне засідання Громадської ради міжнародних експертів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, під час якого буде проведене голосування щодо того, чи відповідають кандидати критеріям доброчесності і професійності. “Якщо 9 членів ВККС та 3 із 6 членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата, він чи вона не зможе претендувати на посаду судді”, - підкреслюється в повідомленні.

Наприкінці грудня Вища кваліфікаційна комісія суддів опублікувала список кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити. Після цього до роботи приступила Громадська рада міжнародних експертів, яка має 30 днів, до 26 січня, для ветування сумнівних кандидатів.

Згодом кваліфкомісія суддів на власний розсуд обере переможців конкурсу із решти кандидатів.

Як повідомляв Укрінформ, серед 118 претендентів на посади суддів ВАС громадські активісти виявили 55 недоброчесних кандидатів.

Хто не пройшов, або Як європейці українських суддів просіювали

Громадська рада міжнародних експертів, провівши вже три засідання, поставила під сумнів 32 кандидатів до Вищого антикорупційного суду

Як повідомляє Центр протидії корупції, на засіданні 10 січня під сумнів поставили ще 12 кандидатів, доброчесність та професійність яких розглянуть на спільному засіданні із Вищою кваліфікаційною комісією суддів. Загалом на трьох засіданнях (перші два відбулися 4 і 9 січня. - Ред.) міжнародні експерти номінували на виключення з конкурсу 32 кандидатів із 113.

Сумнівні кандидати - переважно скоробагатьки

Як зазначається, більшість «заветованих» кандидатів є також у списку сумнівних кандидатів, який на початку січня презентували громадські організації.

Причинами для ініціювання вето переважно стали сумніви щодо походження дорогого майна кандидатів та даних у майнових деклараціях. Але міжнародні експерти висловили також сумнів щодо професійності тих кандидатів, за якими зазначені, зокрема, ухвали про заборону мирних зібрань, рішення поза процесуальними строками або в дні, коли судді офіційно не було на роботі, рішення у справі за позовом іншої судді свого суду. Чи навіть «курйоз», коли суддя ухвалив щонайменше 12 рішень у день перебування в поліції за п’яне ДТП.

…Зауважимо, втім, що серед причин, з яких громадські активісти та міжнародні виступають проти обрання того чи іншого кандидата, не згадується можлива приналежність його до групи впливу, яка «про всяк випадок» просуває свою людину на антикорупційну верхівку. Принаймні в публічному полі категорія «засланий козачок» ще не фігурувала.

Дивимося кого відсіяли, і думаємо - а хто залишився

За регламентом Громадська рада міжнародних експертів має 30 днів після оприлюдненнярезультатів першого етапу конкурсу до ВАС та Апеляційної палати ВАС (до 26 січня) для ветування сумнівних кандидатів. Потім на спільному засіданні ГРМЕ та Вищої кваліфікаційної комісії суддів буде проведено голосування щодо того, чи відповідають кандидати критеріям доброчесності і професійності. Якщо 9 членів ВККСУ та троє з 6 членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата, він чи вона не зможе претендувати на посаду судді.

Потім Вища кваліфікаційна комісія суддів України на власний розсуд обере переможців конкурсу: 27 до Вищого антикорупційного суду і 12 – до його Апеляційної палати, - із решти кандидатів. Процедуру, як зазначали високопосадовці, включно до президента і прем’єр-міністра країни, буде завершено в лютому-березні.

І от саме про тих 39 суддів, які пройдуть етапи відбору, ми знатимемо менше, ніж про спійманих на чомусь недоброчесному. І саме тоді будем запитувать: а хто залишився в «сухому підсумку»? Дивовижні люди, які за 15-20-30 років кар’єри у тяжко корумпованій судовій системі, змогли зберегти кришталеву доброчесність? Чи ті, хто був обережніший і краще «ховав кінці»…

Адже цього за п’ять післямайданних років уже навчені вдосталь… Без юридично фіксованих слідів не ловляться ні юри-єнакіївські, ні клюєви, ні арбузови… Можна всією країною знати напевне, що N по вуха в хабарях, криміналі й крові, але якщо на папері «чисто», то ні Інтерпол, ні закордонні суди не визнають N злочинцем. Формулювання закону «Про очищення влади» (люстрацію) в 2014 році було широким: «заборона на зайняття певних посад протягом 10 років особами, які …більше одного року займали певні державні посади». П’ять років тому зовсім свіжим було розуміння, що одного перебування в системі тієї владі достатньо, щоб бути продажним (латиною «corrumpere»).

 

Міжнародні експерти пропонують ветувати вже 47 кандидатів до Антикорупційного суду

Громадська рада міжнародних експертів на четвертому засіданні поставила під сумнів ще 15 кандидатів до Вищого антикорупційного суду.

Про це повідомляє Центр протидії корупції.

“Сьогодні відбулось засідання Громадської ради міжнародних експертів, під час якого ініціювали ветування ще 15 сумнівних кандидатів до Антикорсуду. Загалом міжнародники поставили під сумнів 47 із 113 кандидатів”, - йдеться в повідомленні.

Зокрема, під час четвертого засідання під сумнів потрапили Вікторія Жовтоватюк (Кицюк), Руслан Головатий, Юрій Юркевич, Олександр Сингаївський, Олександр Івасин, Анна Надточиєва, Руслан Бондарчук, Олеся Ковтуненко, Юрій Крутій, Андрій Яковенко, Сергій Федяєв, Андрій Сало, Тетяна Круценко, Мар’ян Головчак та Володимир Воронько.

Загалом серед заветованих 35 суддів, 9 адвокатів та 3 науковців. 37 із ветованих міжнародниками кандидатів входять до списку сумнівних претендентів, який днями презентували громадські організації, зазначили в ЦПК.

Як повідомлялося, наприкінці грудня 2018 року ВККСУ опублікувала список із 113 кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити. Після цього до роботи приступила Громадська рада міжнародних експертів, яка має час до 26 січня для ветування сумнівних кандидатів.

Надалі мають відбутися спільні засідання Громадської ради міжнародних експертів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, під час яких проведуть голосування щодо того, чи відповідають кандидати критеріям доброчесності і професійності.

Якщо 9 членів ВККС та 3 із 6 членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата, він не зможе претендувати на посаду судді.

На цьому робота ГРМЕ завершиться, і кваліфкомісія суддів на власний розсуд обере переможців конкурсу із решти кандидатів.

Читайте також: Міжнародні експерти ветували ще 12 кандидатів до антикорупційного суду

В Україні у червні 2018 року набув чинності закон про Вищий антикорупційний суд, а також формальний закон про утворення Антикорупційного суду.

Відповідно до документів, Вищий антикорупційний суд мають утворити до 14 червня 2019 року.

Загалом до Вищого антикорупційного суду планують набрати 39 суддів, з них 12 - до апеляційної палати.

Рада міжнародних експертів завершила відбір кандидатів в Антикорупційний суд

Громадська рада міжнародних експертів ініціювала розгляд 49 спірних кандидатур на посади суддів Вищого антикорупційного суду на спеціальному засіданні з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Про це повідомляється на сайті ГРМЕ.

“Громадська рада міжнародних експертів рада повідомити про завершення процесу відбору кандидатів, питання відповідності яких критеріям, визначених частиною четвертою статті 8 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», розглядатиметься на спеціальному спільному засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Громадської ради міжнародних експертів. Громадська рада міжнародних експертів ініціювала розгляд 49 кандидатів”, - ідеться у повідомленні.

На сайті ВККСУ оприлюднено інформацію про призначені спеціальні спільні засідання комісії та ГРМЕ на 18,21,22,23,24 та 28 січня.

Також наводиться перелік заветованих ГРМЕ кандидатів.

Як повідомлялося, наприкінці грудня 2018 року ВККСУ опублікувала список із 113 кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити. Після цього до роботи взялася Громадська рада міжнародних експертів, яка має час до 26 січня для ветування сумнівних кандидатів.

Надалі мають відбутися спільні засідання Громадської ради міжнародних експертів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, під час яких проведуть голосування щодо того, чи відповідають кандидати критеріям доброчесності і професійності.

Якщо 9 членів ВККС та 3 із 6 членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата, він не зможе претендувати на посаду судді.

На цьому робота ГРМЕ завершиться, і кваліфкомісія суддів на власний розсуд обере переможців конкурсу із решти кандидатів.

Конкурс до антикорупційного суду: залишився 71 кандидат з 113-ти

У конкурсі на посади у Вищому антикорупційному суді продовжить участь 71 кандидат із 113-ти.

Про це інформує Центр протидії корупції.

“У конкурсі до антикорсуду залишився 71 кандидат. Міжнародні експерти завершили свою роботу”, - ідеться у повідомленні.

Як зазначається, завдяки роботі Громадської ради міжнародних експертів із конкурсу до Вищого антикорупційного суду вибули 42 сумнівні кандидати, або майже 40%, зі 113-ти, які перед цим успішно склали тестування.

“Семеро кандидатів залишилися в конкурсі. Їм вдалось переконати міжнародних експертів та кваліфкомісію суддів у своїй доброчесності та професійності”, - зазначають у ЦПК.

Таким чином, 71 суддя, які продовжують участь у конкурсі, пройдуть співбесіди із Вищою кваліфікаційною комісією суддів, після чого комісія визначить переможців конкурсу.

У ЦПК нагадали, що Президент має призначити суддів не пізніше 30 днів з дня отримання подання Вищої ради правосуддя (ВРП) та не має права відмовити у призначенні будь-кого із кандидатів.

До цього із конкурсу ще можуть виключити кандидатів із сумнівними політичними зв’язками, оскільки їх призначення може негативно вплинути на довіру до судової влади. Такі повноваження, зазначають у Центрі протидії корупції, мають Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя.

Читайте також: Ще 8 кандидатів виключили з конкурсу до Антикорупційного суду

Як повідомлялося, наприкінці грудня 2018 року ВККСУ опублікувала список із 113 кандидатів до Вищого антикорупційного суду, які успішно склали іспити. Після цього Громадська рада міжнародних експертів та Вища кваліфікаційна комісія суддів під час п’яти спільних засідань провели голосування щодо того, чи відповідають кандидати критеріям доброчесності і професійності.

Загалом на спеціальних засіданнях розглянули питання щодо відповідності 49 кандидатів критеріям на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Сумніви у членів Громадської ради міжнародних експертів щодо кандидатів на посади до Вищого антикорупційного суду викликали невідповідності у деклараціях, уникнення сплати податків та невідповідні професійні навички.

Про це сказав на брифінгу у понеділок голова ГРМЕ Сер Ентоні Хупер, повідомляє Укрінформ.

"Причини дуже різноманітні. Ми можемо почати з невідповідності у деклараціях і недотриманні правил декларування", - сказав Хупер.

Він уточнив, що в деклараціях деяких кандидатів члени ГРМЕ, наприклад, виявляли автомобілі чи нерухомість, придбані за суми, значно вищі від задекларованих.

Занепокоєння у членів ГРМЕ також викликали ознаки уникнення сплати податків або сумніви щодо того, чи всі податки були сплачені кандидатом.

За його словами, іноді викликали сумніви, чи достатні у кандидата професійні навички.

"Було кілька кандидатів, які викликали занепокоєння через їхні пости в соціальних мережах. В постах були або залучені судді, або справи, які розглядалися в суді. І це не відповідає кодексу суддівської етики, підриває довіру громадськості до судової системи та судів. Було кілька випадків неналежних коментарів у соціальних мережах" , - розповів член ГРМЕ Тед Зажечни.

Читайте також: Конкурс до антикорупційного суду: залишився 71 кандидат з 113-ти

Як повідомлялося, ГРМЕ та ВККСУ 28 січня завершили спільні спеціальні засідання у межах конкурсу на посади у Вищому антикорупційному суді. На розгляд було винесено 49 кандидатур, щодо яких у експертів виникли сумніви, і лише сімом із них вдалося розвіяти занепокоєння.

Участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду продовжує 71 кандидат із 113-ти, які успішно склали іспит.

Україна має надати антикорупційним установам найбільші повноваження - посол США

Україна повинна надавати найбільші повноваження своїм антикорупційним установам.

Про це заявила посол США в Україні Марі Йованович в Українській академії лідерства, повідомляє прес-служба посольства.

“Україна повинна продовжувати проведення економічних реформ відповідно до європейських стандартів і надавати найбільші повноваження своїм антикорупційним установам. Я кажу це як друг і як представник країни, яка, на мою думку, є найкращим партнером України. Якщо Україна не зможе цього зробити, її економіка продовжуватиме рухатися тим шляхом, яким вона йшла протягом своїх перших двох з половиною десятиліть”, - сказала Йованович.

За її словами, успішні антикорупційні реформи мають критично важливе значення для розвитку країни. Тільки незалежні повноважні антикорупційні установи можуть застосовувати норми закону однаково до всіх громадян, незалежно від їхніх статків чи влади. З належною підтримкою та керівництвом ці установи – Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національне антикорупційне бюро та Вищий антикорупційний суд, який створюється зараз – можуть забезпечити, що справи порушників закону – незалежно від того, хто вони такі чи які мають зв’язки – будуть розслідуватись, ці особи буть притягуватись до відповідальності та будуть покарані.

Читайте також: США сподіваються, що вибори в Україні пройдуть без "тітушок"

“Але ми можемо бачити, що відбувається, коли представники політичних та економічних еліт: підривають НАБУ; згортають ефективне корпоративне управління на державних підприємствах; перешкоджають приватизації державних підприємств; надають пільги підприємствам та особам, які мають зв’язки; створюють жорстке середовище для активістів громадянського суспільства та журналістів”, - наголосила Посол. Вона відзначила, що такі дії підривають економічний та політичний розвиток України; вони підривають безпеку України, адже чим більш вразливою є людина або інституція до корупції, тим слабше суспільство, тим слабша демократія.

В Антикорупційний суд не пустили тих, хто переслідував майданівців - Порошенко

Про це заявив Президент України Петро Порошенко під час форуму «Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом» у вівторок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Новий суд запрацює вже цього року, і це свідчить, що боротьба з корупцією залишається нашим стратегічним пріоритетом”, - сказав Порошенко.

При цьому він зазначив, що серед кандидатів на посади суддів ВАС, які були відсіяні Громадською радою міжнародних експертів разом із Вищою кваліфікаційною комісією суддів, є, зокрема, судді, які переслідували учасників Майдану.

Читайте також: Конкурс до антикорупційного суду: залишився 71 кандидат з 113-ти

“Найближчим часом завершиться конкурс із формування Вищого антикорупційного суду. Громадська рада міжнародних експертів разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів відсіяли 42 із 113 розглянутих кандидатур. Серед тих, хто покинув конкурс, - судді, які переслідували учасників Майдану, кандидати із сумнівними статками чи етичними порушеннями”, - пояснив Президент.

Також він наголосив на тому, що Україна на сьогодні покращила свої позиції в рейтингу міжнародної антикорупційної організації Transparency International, піднявшись на десять сходинок.

“Його оприлюднили буквально сьогодні вранці. Але попри прогрес, звичайно, незадоволений нашою загальною позицією. Навіть при тому, що ситуація стала кращою, ніж в Росії, ми все ще сильно відстаємо від найближчих сусідів по Євросоюзу. Однак протягом чотирьох років щоразу додаємо по кілька балів. Тож за п’ять найближчих років, зберігаючи такі темпи, наздоженемо найближчі до нас країни Європейського Союзу”, - підкреслив глава держави.

Як повідомлялося, в Україні у червні 2018 року набув чинності закон про Вищий антикорупційний суд, а також формальний закон про утворення Антикорупційного суду.

Відповідно до документів, Вищий антикорупційний суд мають утворити до 14 червня 2019 року.

Загалом до Вищого антикорупційного суду планують набрати 39 суддів, з них 12 - до апеляційної палати.

Сер Хупер: Немає жодної іншої країни, настільки прозорої в доборі суддів, як Україна

Голові Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ) серу Ентоні Хуперу невідомо про жодну іншу країну у світі, яка була б настільки прозорою в доборі суддів, як Україна.

Про це він сказав під час спеціального інтерв'ю щодо участі спільно з Вищою кваліфікаційною комісією України у проведенні конкурсу до Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

На думку голови ГРМЕ, їхня співпраця з ВККСУ була успішною, а робота Комісії - професійною.  

"Це була дуже успішна спільна робота. У нас, членів ГРМЕ, була повна співпраця з членами ВККСУ. Ми не могли отримати більше співпраці, розуміння і допомоги, ніж ми отримали від них. Я дуже вдячний пану голові, заступнику голови та всім членам ВККСУ. На мою думку, це була чудова командна робота та захоплююча пригода для всіх нас", - наголосив експерт.

"Мені невідомо про жодну іншу країну в світі, яка б була настільки прозорою в цьому аспекті, як Україна", - сказав Хупер.

За його словами, він вражений співбесідами з кандидатами до ВАКС у режимі онлайн. "Лише подумайте про це - ми ставили запитання діючим суддям про їхнє майно, декларації, податкові справи. І все це можна подивитися на YouTube. На мою думку, це досить рідкісна ситуація", - зазначив експерт. У Великій Британії, за його словами, теж проводяться конкурси, але рішення приймаються в приватному, закритому порядку, і ніхто не може подивитися їх на YouTube.

Окрім цього, голова ГРМЕ висловив сподівання про подальшу співпрацю з Вищим антикорупційним судом у рамках навчання. Він сподівається, що для новопризначених суддів зможе провести свій спеціальний курс.

Читайте також: Відбір до Вищого антикорсуду: Безпрецедентна прозорість та унікальний світовий досвід

"За підтримки Світового банку я розробив курс для суддів та прокурорів. Він називається Сonvicting the corrupt, або "Засудження корумпованих і конфіскація їхнього майна". Це чотириденний курс, в якому практично немає лекцій, учасники лише виконують практичні завдання, для того щоб зрозуміти законодавство, пов’язане з корупцією, і законодавство, пов’язане з розслідуванням цих злочинів", - повідомив Хупер.

Як повідомлялося, конкурс до Вищого антикорупційного суду було оголошено Вищою кваліфікаційною комісією суддів України 2 серпня 2018 року на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до Вищого антикорупційного суду - 27 суддів; Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду - 12 суддів.

Перед тим, як приїхати в Україну, сер Ентоні Хупер більш як 20 років практикував обвинувачення та захист у кримінальних справах, був лордом-суддею Апеляційного суду, суддею Верховного суду Англії та Уельсу.

Кабмін виконав більше половини зобов’язань для траншу €500 мільйонів від ЄС

Уряд виконав більше половини зобов’язань, необхідних для надання Україні другого траншу у розмірі 500 млн євро від ЄС.

Про це повідомляє прес-служба Мінфіну у Facebook за підсумками зустрічі міністр фінансів Оксани Маркарової з віце-президентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом щодо обговорення перебігу реформ та прогресу реалізації Четвертої програми макрофінансової допомоги Європейського Союзу.

"На сьогодні уряд виконав більше половини зобов’язань, необхідних для надання Україні другого траншу у розмірі 500 млн євро, і ще п’ять із дванадцяти, передбачених програмою умов, перебувають на різних етапах виконання", - йдеться уповідомленні.

Зокрема, міністр наголосила, що вже найближчими днями будуть оголошені результати добору суддів Вищого антикорупційного суду України. Вона також поінформувала про те, що 28 лютого парламент ратифікував Багатосторонню конвенцію щодо виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування з метою протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутку з-під оподаткування. Також було прийнято у першому читанні законопроект щодо запровадження інституту авторизованого економічного оператора.

  

 

Ухвалено Закон «Про Вищий антикорупційний суд»

315 депутатів проголосували за створення Вищого антикорупційного суду. Вищий антикорупційний суд буде здійснювати правосуддя як перша і апеляційна інстанція в кримінальних провадженнях щодо злочинів, які належать до його компетенції. Передбачено, що він має бути сформований протягом року з моменту набуття законом чинності (а почне свою роботу за умовами призначення за результатами конкурсу не менше 35 суддів). Оцінюватимуть їхню доброчесність та допомагатимуть у підготовці рішення щодо призначення шість міжнародних організацій. Не допускатимуться до конкурсу особи, які останні 10 років працювали в правоохоронних посадах, мають представницький мандат, перебували у керівних органах чи в договірних відносинах з якоюсь політичною партією.

  

Прийом на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду документів триває

Триває прийом на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду (кінцева дата подання-14 вересня 2018 року). Працювати в Антикорупційному суді хочуть близько 8 сотень осіб при запланованій штатній чисельності 39 суддів (конкурс може сягнути 20 чоловік на місце). У Вищій кваліфікаційній комісії суддів повідомили, що формування складу буде завершено після перевірки кандидатів на посади суддів та надання рекомендацій на призначення найкращих із них. Після цього кандидатури має схвалити Вища рада правосуддя, аж потім Президент підпише відповідний указ. 

 

Ухвалення закону про Антикорупційний суд - важливий крок на шляху до створення в Україні незалежної судової антикорупційної інституції

 

ЄС схвалив прийняття закону про Вищий антикорупційний суд України

 Конкурс до Антикорупційного суду - майже 10 осіб на місце

Конкурс до Вищого антикорупційного суду становить 342 людини на 35 місць, більше 40% з них - випускники Національної академії правових наук у Харкові.

Про це сказав Президент, виступаючи на урочистостях з нагоди 25-річчя Національної академії правових наук у Харкові, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Харківські правники зараз долучаються до конкурсу для формування Вищого антикорупційного суду. Мені сказали, що понад 40% тих, хто подав заявки, є випускниками Національної академії правових наук. 19 представників Харківщини мають всі шанси пройти, документи здали 342 кандидати на 35 місць. Майже 10 людей на місце. І 45% з тих кандидатів є судді, 34 - адвокати, 14 - науковці", - сказав Порошенко.

Читайте також: На конкурси до Верховного та Антикорупційного судів подали 1001 заяву

Він відзначив, що така кількість науковців та адвокатів є позитивною тенденцією. Також Порошенко наголосив, що особливістю створення Вищого антикорупційного суду є те, що участь в цьому бере Громадська рада міжнародних експертів, яка разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів буде допомагати визначати відповідність кандидатів  критеріям законності, відповідність рівня життя задекларованим доходам, знання, практичні навички тощо.

 На конкурси до Верховного та Антикорупційного судів подали 1001 заяву

Вища кваліфікаційна комісія суддів України отримала 1001 заяву на конкурси до Верховного та Вищого антикорупційного судів.

Про це ідеться в повідомленні ВККСУ, що є в розпорядженні Укрінформу.

«Станом на 24 вересня 2018 року Комісія отримала 1001 заяв з пакетами документів, з них 659 - для участі у другому конкурсі до Верховного суду та 342 - до Вищогоантикорупційного суду», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що в середньому конкурс на одну посаду становить 8 кандидатів на посаду в Верховному суді та 9 кандидатів на посади до Вищого антикорупційного суду.

У ВККСУ зазначають, що під час першого конкурсу до Верховного суду на 120 вакантних місць було подано 846 заяв із документами, конкурс становив 7 кандидатів на місце. 

«Кандидати, які йдуть на конкурси - це досвідчені адвокати, науковці та судді з досвідом роботи у різних інстанціях. Всі вони дуже уважно слідкують за процедурами, які проводить Комісія, і відповідно «голосують» за їх якість ногами. Кількість заяв на одне місце, що на 20% перевищує показник першого конкурсу до Верховного суду, а до одного з касаційних судів взагалі складає 13 осіб на місце свідчить, що Комісії та її процедурам довіряють. Таким чином ми бачимо, що юридична спільнота підтримує публічні конкурси та використовує шанс, який їм надав законодавець, щоб змінювати судову владу», - повідомив заступник голови ВККСУ Станіслав Щотка.

Як повідомляється, із загальної кількості документів на участь у другому конкурсі до Верховного суду комісія отримала 62% заяв від суддів, 17% заяв від науковців, 14% заяв від адвокатів та 7% від кандидатів із сукупним стажем. 

Також зазначається що всередині конкурсу до Верховного суду склалася наступна конкуренція: 181 заява до Касаційного цивільного суду на 23 вакантних посади;180 заяв до Касаційного кримінального суду на 13 вакантних посад; 172 заяви до Касаційного адміністративного суду на 26 вакантних посад та 125 заяв до Касаційного господарського суду на 16 вакантних посад.

Кандидати на участь у конкурсах на посади суддів Вищого антикорупційного суду розподілились наступним чином: 102 заяви - на 12 посад до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду та 240 заяв - на 27 посад до Вищого антикорупційного суду.

Читайте також: ВКСС отримала список із 12 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів

Документи на участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду із загальної кількості подали 45% суддів, 34% адвокатів, 14% - науковців та 7% кандидатів із сукупними стажем.

Щотка зазначив, як і очікувалося, переважна більшість правників подала свої документи в останні дні. 

«Зараз Комісія розпочне черговий етап - процедуру оцінки документів з метою допуску цих кандидатів до конкурсу», - додав Щотка, наголосивши, що Комісія готова забезпечити справедливі, відкриті та публічні конкурсні процедури.

Як повідомлялося, Вища кваліфікаційна комісія суддів України 2 серпня 2018 року оголосила конкурси на 78 посад суддів Верховного суду та 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду. Подання документів на участь у конкурсах від суддів, адвокатів та науковців з відповідним стажем тривало з 8 серпня до 14 вересня 2018 року.

 Хід прийому документів на конкурс

Кандидати до Верховного суду (ВС) та Вищого антикорупційного суду (ВАКС) і його Апеляційної палати складатимуть конкурсні іспити 12 та 14 листопада 2018 року.

Про це інформує прес-служба Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що є в розпорядженні Укрінформу.

«Згідно з графіком конкурсу дворівневий іспит для кандидатів до ВС та ВАКС призначено на 12 та 14 листопада», - йдеться в повідомленні. 

Як зазначається, 12 листопада протягом 2,5 годин всі кандидати складатимуть анонімне письмове тестування, а 14 листопада протягом 5,5 годин писатимуть практичне завдання - проект судового рішення відповідного суду, інформують у прес-службі. 

Другою частиною кваліфікаційного оцінювання після іспиту стануть співбесіди для успішних кандидатів. 

Читайте також: Кваліфікаційна комісія рекомендує призначити 77 суддів

Планується, що з кандидатами, які успішно складуть іспит до ВАКС, співбесіди за участі Громадської ради міжнародних експертів будуть проведені вже у грудні 2018 року - січні 2019 року (включно), а з кандидатами до Верховного суду співбесіди проведуть у IV кварталі 2018 року - І кварталі 2019 року.

«Зараз на порядку денному країни - створення нових судів на підставі публічних конкурсів. Наразі всі зусилля спрямовані на оптимізацію часу для проведення одночасно кількох конкурсів. Комісія вже має досвід проведення масштабних процедур за участі великої кількості людей, тому маючи відпрацьований технологічний алгоритм можемо запропонувати оптимальну швидкість при вдосконаленій методології. А це, безумовно, дуже важливо, оскільки є великі очікування щодо появи нового антикорупційного суду та розвантаження роботи суддів нового Верховного суду», - прокоментував строки проведення іспитів голова ВККСУ Сергій Козьяков.

У прес-службі нагадують, що станом на 24 вересня 2018 року Комісія отримала 1001 заяву з пакетами документів, з них 659 - для участі у другому конкурсі до Верховного суду та 342 - до Вищого антикорупційного суду

Зараз триває процедура допуску цих кандидатів до конкурсних процедур. 

Як повідомлялося, 2 серпня 2018 року ВККСУ оголосила конкурси на 78 посад суддів Верховного суду та 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду.

Подання документів на участь у конкурсах від суддів, адвокатів та науковців з відповідним стажем тривало з 8 серпня до 14 вересня 2018 року.

 Детективи НАБУ уже розслідували 155 справ

Створення Вищого антикорупційного суду є іспитом для українського суспільства, який покаже рівень готовності безповоротно і безкомпромісно боротися з корупцією.

Відповідну думку висловив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник під час зустрічі з представниками Європейської бізнес асоціації (ЕВА), повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Станом на початок жовтня 155 справ, розслідування яких завершили детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, направлено до суду. Серед цих справ є такі, на рішення у яких дуже чекає суспільство. Вищий антикорупційний суд, який наразі перебуває на стадії формування, стане саме тією інституцією, яка дасть очікуваний суспільством результат у вигляді справедливих вироків", – зазначив Ситник.

На його думку, вироки у справах про топ-корупцію означатимуть, що Україна пройшла точку неповернення і в державі розпочалася реальна протидія корупції. Директор відомства також вважає, що без постійного моніторингу, міжнародної експертизи, уваги від підприємництва та громадянського суспільства впровадити якісні зміни буде важко.

Читайте також: САП направило до суду обвинувальний акт у справі "бурштинових депутатів"

Як повідомлялося, 18 червня поточного року Верховна Рада ухвалила закон "Про Вищий антикорупційний суд". Документ передбачає, що суд розпочинає роботу за умови призначення щонайменше 35 його суддів, у тому числі 10 суддів Апеляційної палати. Закон "Про судоустрій і статус суддів" дає 12 місяців на утворення суду з дня набрання чинності спеціальним законом (до 14 червня 2019 р.). Наразі триває конкурс до ВАС.

Вищий антикорупційний суд є судом зі всеукраїнською юрисдикцією, що створюється з метою розгляду справ виключно за поданням НАБУ. Крім здійснення правосуддя, ВАС аналізуватиме судову статистику, вивчатиме та узагальнюватиме її, а також здійснюватиме інші повноваження відповідно до закону.

 Роботи кандидатів до Антикорупційного суду передали раді міжнародних

експертів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів практичні роботи кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду.

Про це повідомляє прес-служба ВККСУ. 

"Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів 156 практичних робіт, які 14 лютого виконали кандидати на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Про це повідомив заступник Голови ВККСУ Станіслав Щотка під час  конференції "Декорупція України", присвяченій міжнародному дню боротьби з корупцією", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, під час заходу представники громадських організацій, влади та бізнесу проаналізували антикорупційні реформи, які відбувалися в Україні з моменту перемоги Революції Гідності.

Зокрема, Щотка детально поінформував про перебіг конкурсу до Вищого антикорупційного суду, наголосивши, що всі процедури є прозорими, і громадськість може поетапно слідкувати за ними. «Ми визначили для себе стандарт: вся інформація щодо кандидатів до ВАС, якою володіє Комісія, є доступною для ГРМЕ. Наразі всі 156 практичних завдань передані ГРМЕ», - повідомив заступник Голови ВККСУ.

Він також зазначив, що відомством підготовлено та розіслано бланк згоди кандидата на повний та безпосередній доступ ГРМЕ до матеріалів його досьє. «Станом на сьогодні Комісією отримано 130 таких згод. У разі, якщо кандидат не дає згоди - це його вибір, який показує наскільки він готовий до взаємодії з ГРМЕ», - наголосив Щотка.

Читайте також: НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Щодо термінів про орієнтовний час оголошення результатів конкурсу він зазначив, що  «встановлено межу – це друга декада лютого 2019 року».

Відповідаючи на питання, чи стане Вищий антикорупційний суд "гільйотиною" у боротьбі з корупцією, заступник Голови Комісії зазначив, що його завданням як члена ВККСУ є відібрати кандидатів у судді з числа українських фахівців, які зможуть мужньо, справедливо та не піддаючись тиску приймати законні рішення, керуючись принципом верховенства права.

 НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Національне антикорупційне бюро долучилося до перевірки кандидатів у судді Вищого антикорупційного суду.

Про це повідомив у коментарі журналістам директор відомства Артем Ситник під час конференції, присвяченої  Міжнародному дню боротьби з корупцією.

«У нас є досвід співпраці з ВККСУ і Громадською радою доброчесності під час конкурсу до Верховного Суду. Ми надавали матеріали комісії і ГРД. По такій самій схемі ми хочемо працювати і по Вищому антикорупційному суду, тобто, направляємо матеріали в комісію і так само працюємо з Радою міжнародних експертів», - сказав він.

Ситник додав, що зустрічався з членами Ради міжнародних експертів, які відповідають за добір суддів до ВАС і домовився про тісну співпрацю, «щоб мінімізувати ризики потрапляння в цей суд недоброчесних кандидатів».

Директор НАБУ висловив сподівання, що до відбору кандидатів у судді ВАС долучаться і представники громадянського суспільства, як це було під час конкурсу до Верховного Суду.

Читайте також: Щорічні втрати України від корупції оцінили в два бюджети Нацполіції

Як повідомляв Укрінформ, 17 липня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України розпочала процес добору членів Громадської ради міжнародних експертів у рамках підготовки конкурсу до Вищого антикорупційного суду. Вона складатиметься з шістьох членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.  

Антикорупційний суд ВККС обрала раду міжнародних експертів

Вища кваліфікаційна комісія суддів обрала 6 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Обрання кандидатів до ГРМЕ відбулося на відкритому засіданні ВККСУ 6 листопада шляхом таємного голосування, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Участь у голосуванні взяли 14 членів ВККС.

"Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України про Вищий антикорупційний суд утворюється Громадська рада міжнародних експертів строком на 6 років Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посаду суддів Вищого антикорупційного суду", - сказав голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.

За його словами, Громадська рада міжнародних експертів виконує свої повноваження у складі 6-ти членів, які призначаються комісією, виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів України.

"19 вересня комісія отримала пропозиції стосовно 12-ти кандидатів номінованих на призначення до складу ради від 5 міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює. У період з 18 жовтня по 5 листопада в режимі скайп-конференцій відбулися співбесіди членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з 12 кандидатами на посаду членів Громадської ради міжнародних експертів. За ініціативою комісії було проведено спочатку співбесіди з 11 кандидататами, з 12-им кандидатом ми спершу не змогли провести співбесіду з особистих причин, які кандидат висловив у своєму листі. Про цю затримку ми повідомили міжнародні організації. І 5 листопада провели співбесіду з 12-им кандидатом", - зазначив голова ВККС.

Читайте також: Стали відомі дати іспитів до Верховного та Антикорупційного судів

Він наголосив, що членами ГРМЕ можуть бути призначені громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше ніж 5 років із здійснення процесуального керівництва чи здійснення судочинства у справах, пов'язаних з корупцією.

Так, члени ВККС обрали до ГРМЕ таких кандидатів:

- Аурелійус Гутаускас - суддя Верховного суду. Досвід суддівської роботи, спеціалізація - кримінальне право, організована злочинність, суддівська етика та дисципліна.

- Денкер, Флемінг Сі (Данія) - екс-заступник державного прокурора в Управлінні з розслідування особливо важливих економічних злочинів. Працював прокурором, адвокатом.

- Зажечни, Тед - суддя Суду королівської лави у провінції Саскачеван (Канада). Досвід роботи прокурором, адвокатом.

- Лазарова Трайковська, Мір’яна – екс-голова Першої секції Європейського суду з прав людини. Досвід суддівської роботи.

- Харріс, Лорна - британський прокурор у відставці.

- Хупер, Сер Ентоні (Велика Британія) - суддя апеляційного суду у відставці. Досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією у галузі повернення активів (конфіскації) у межах кримінального та цивільного проваджень, зокрема конфіскації доходів, одержаних корупційним шляхом.

Як повідомлялося, 2 серпня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила два конкурси: на 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду та на 78 посад суддів Верховного суду. Подання документів на участь в обох конкурсах тривало з 8 серпня 2018 року до 14 вересня 2018 включно.

Наприкінці вересня у ВККСУ повідомили, що отримали від п'яти міжнародних організацій список з 12 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів, яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Громадська рада міжнародних експертів - допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який бере участь в оцінці доброчесності кандидатів до Антикорупційного суду та ініціює припинення участі в конкурсі недоброчесних кандидатів.

Члени Ради обираються строком на два роки без можливості переобрання. Допомагати Вищій кваліфікаційній комісії у визначенні відповідності критеріям доброчесності кандидатів до Антикорсуду допомагатимуть шість осіб, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

Антикорупційний суд запрацює не раніше квітня

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький вважає, що Вищий антикорупційний суд запрацює не раніше квітня наступного року.

Про це він повідомив у інтерв’ю «Голосу України».

«Антикорупційний суд запрацює, за моїми прогнозами, не раніше квітня наступного року. Якщо конкурси триватимуть нормально, то перші вироки щодо топ-корупції зможемо побачити у травні-червні наступного року», - сказав Холодницький.

Відповідаючи на запитання, чи можливо, щоб суди, у яких наразі розглядаються справи НАБУ і САП, винесли вироки ТОП-корупціонерам, керівник САП відповів, що можливо, але це – тривалий процес.

Читайте також: Підозрюваних у справі "Роттердам+" поки немає – Холодницький

«Можливо. Але цей процес тривалий. І Антикорупційний суд — не панацея. Він повинен пришвидшити розгляд антикорупційних справ — у США справу Манафорта суд розглянув за три тижні, щодня відбувалося слухання проваджень, з ранку до ночі. А у нас справи по топ-корупції слухаються раз-двічі в місяць максимум, по півтори години на день. Уже рік читаємо акт Насірову, рік розпочинаємо підготовче судове засідання по інших топ-справах, процес затягується. Але якщо прокурор може впливати на оголошення підозри та реєстрацію проваджень, то не має жодного впливу на суди, щоб вони швидше розглядали справи», - додав Холодницький.

 

 Перевірка кандидатів у судді Антикорупційного суду

Національне антикорупційне бюро долучилося до перевірки кандидатів у судді Вищого антикорупційного суду.

Про це повідомив у коментарі журналістам директор відомства Артем Ситник під час конференції, присвяченої  Міжнародному дню боротьби з корупцією.

«У нас є досвід співпраці з ВККСУ і Громадською радою доброчесності під час конкурсу до Верховного Суду. Ми надавали матеріали комісії і ГРД. По такій самій схемі ми хочемо працювати і по Вищому антикорупційному суду, тобто, направляємо матеріали в комісію і так само працюємо з Радою міжнародних експертів», - сказав він.

Ситник додав, що зустрічався з членами Ради міжнародних експертів, які відповідають за добір суддів до ВАС і домовився про тісну співпрацю, «щоб мінімізувати ризики потрапляння в цей суд недоброчесних кандидатів».

Директор НАБУ висловив сподівання, що до відбору кандидатів у судді ВАС долучаться і представники громадянського суспільства, як це було під час конкурсу до Верховного Суду.

Читайте також: Щорічні втрати України від корупції оцінили в два бюджети Нацполіції

Як повідомляв Укрінформ, 17 липня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України розпочала процес добору членів Громадської ради міжнародних експертів у рамках підготовки конкурсу до Вищого антикорупційного суду. Вона складатиметься з шістьох членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.  

Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів практичні роботи кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду.

Про це повідомляє прес-служба ВККСУ. 

"Вища кваліфікаційна комісія суддів України передала Громадській раді міжнародних експертів 156 практичних робіт, які 14 лютого виконали кандидати на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Про це повідомив заступник Голови ВККСУ Станіслав Щотка під час  конференції "Декорупція України", присвяченій міжнародному дню боротьби з корупцією", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, під час заходу представники громадських організацій, влади та бізнесу проаналізували антикорупційні реформи, які відбувалися в Україні з моменту перемоги Революції Гідності.

Зокрема, Щотка детально поінформував про перебіг конкурсу до Вищого антикорупційного суду, наголосивши, що всі процедури є прозорими, і громадськість може поетапно слідкувати за ними. «Ми визначили для себе стандарт: вся інформація щодо кандидатів до ВАС, якою володіє Комісія, є доступною для ГРМЕ. Наразі всі 156 практичних завдань передані ГРМЕ», - повідомив заступник Голови ВККСУ.

Він також зазначив, що відомством підготовлено та розіслано бланк згоди кандидата на повний та безпосередній доступ ГРМЕ до матеріалів його досьє. «Станом на сьогодні Комісією отримано 130 таких згод. У разі, якщо кандидат не дає згоди - це його вибір, який показує наскільки він готовий до взаємодії з ГРМЕ», - наголосив Щотка.

Читайте також: НАБУ долучилося до перевірки кандидатів у судді Антикорупційного суду

Щодо термінів про орієнтовний час оголошення результатів конкурсу він зазначив, що  «встановлено межу – це друга декада лютого 2019 року».

Відповідаючи на питання, чи стане Вищий антикорупційний суд "гільйотиною" у боротьбі з корупцією, заступник Голови Комісії зазначив, що його завданням як члена ВККСУ є відібрати кандидатів у судді з числа українських фахівців, які зможуть мужньо, справедливо та не піддаючись тиску приймати законні рішення, керуючись принципом верховенства права.