Братское » Новости
Українська | Русский | English
Главная Новости Государственные закупки Обращения граждан Доступ до публічної інформації Правова допомога Запобігання проявам корупції

Увага! Гепатит А (хвороба Боткіна)

10/01/2018

Гепатит А (хвороба Боткіна)

Гепатит A, відомий також як хвороба брудних рук, являє собою вірусне захворювання, яке передається побутовим шляхом. Його інкубаційний період триває від 2 до 4 тижнів. Хвороба Боткіна прийнято вважати найменш небезпечної серед всіх гепатитів вірусного типу, що не приводить до розвитку ускладнень.

Хвороба Боткіна, гепатит A, жовтяниця – назви одного й того ж гострого інфекційного захворювання печінки, причиною якого є вірус. Відмітна його риса – кислотостійка оболонка. Вона допомагає збуднику, що передається з водою або забрудненою їжею, проходити кислотний бар’єр шлунка. Інфекція особливо добре розвивається в рідкому середовищі.

Після потрапляння вірусу всередину кишечника, він з кров’ю надходить в печінку і залишається в її клітинах, де швидко розмножується. Через деякий час гепатит A проникає всередину жовчних проток, а потім з жовчю виводиться в кишечник. Гепатоцити, пораженніе інфекцією, сприймаються імунними клітинами як чужорідні і тому руйнуються. Такий процес тягне за собою розвиток запалення, т.. Гепатиту, а також порушення роботи печінки.

Найбільш часто хворобою Боткіна заражаються фекально-оральним. Найчастіші причини:

Через брудні руки.

Джерелом можуть стати погано вимиті або недостатньо термічно оброблені продукти.

Використання для пиття неочищеної води.

Вірус виділяється в навколишнє середовище разом з фекаліями зараженої людини.

Етіологія

Встановлено, що збудником є РНК-вірус, що має в діаметрі близько 28 нм. Серед особливостей можна виділити його стійкість у зовнішньому середовищі. При 4С вірус гепатиту A здатний зберігатися кілька місяців, а при 20С – навіть кілька років. Загибель вірусу настає після 5 хвилин перебування в киплячій воді, а також під впливом формаліну, ультрафіолетових променів і звичайних дезинфікуючих засобів, таких як хлорамін.

Епідеміологія

Вірус заслужено називають хворобою брудних рук. Людина, що страждає прихованою або гострою формою хвороби, виступає в ролі його розповсюджувача. Інфекція виділяється разом з фекаліями зараженого починаючи з 2 тижня інкубаційного періоду до перших ознак жовтяниці. В епідеміології важливу роль відіграють пацієнти з безжовтушною формою захворювання, так як кількість таких людей в кілька разів більше, ніж число звичайних хворих, що мають ознаки жовтяниці.

Механізм інфікування вірусу фекально-оральний, реалізований водним, харчовим або контактно-побутовим шляхом.

Згідно епідеміології, найбільш частим джерелом поширення захворювання є вода.

Патогенез гепатиту A

Проникнення інфекції в організм відбувається крізь слизову оболонку шлунково-кишкового тракту. Розмножується гепатит A в тканинах тонкої кишки і черевних лімфовузлах, після чого проникає безпосередньо в печінку. Тут вірус вражає клітини печінки. В гепатоцитах здійснюється розмноження вірусу гепатиту A, яке тягне за собою порушення метаболічних процесів в клітинах і формування невеликих ділянок некрозу. Після цього вірус разом з жовчю доставляється в кишечник і виводиться з фекаліями хворого.

Так як життєвий цикл вірусу відбувається всередині гепатоцитів, то при сильній імунної реакції гине не тільки збудник, а й уражені клітини печінки. Це призводить до більш гострого прояву ознак жовтяниці. Вироблений імунітет, як правило, є дуже тривалим, а часто навіть довічним.

Гепатит A не перетікає в хронічну форму, а людина, що перенесла захворювання, не є носієм вірусу. Ускладнень вірус не викликає. Важку ступінь хвороби можна зустріти тільки у тих, хто страждав якимось серйозним порушенням функціонування печінки ще до інфікування гепатитом A.

Як передається гепатит A

Вірус, подібно будь-якої кишкової інфекції, надходить в організм через рот. Заразитися можна після вживаннянекип’яченої води, погано вимитих фруктів і овочів. Джерелом також може стати брудна кухонне начиння або предмети домашнього вжитку.

Інфекція досить теплолюбна, в зв’язку з чим основні спалаху зараження хворобою Боткіна відбуваються влітку. Передача гепатиту A здійснюється через брудні руки або воду.

Зараження дітей гепатитом A відбувається через проникнення через рот вірусу в шлунок, де інфекція проходить захисний бар’єр кишечника і потрапляє в печінку разом з кровотоком. Тут збудник хвороби активно розмножується в гепатоцитах.

Профілактика гепатиту A

Основною профілактикою вірусу є вакцинація. Обов’язково прищеплюють людей, специфіка роботи яких пов’язана з факторами ризику захворювання, наприклад, медиків, працівників харчової промисловості, сфери обслуговування, а також виїжджають в країни з зареєстрованими спалахами епідемії гепатиту A.

Проводити вакцинацію рекомендується під час епідемії, термін формування імунітету близько 3 тижнів. Після того як була зроблена перше щеплення, через півроку необхідно зробити повторну вакцинацію для закріплення отриманого результату.

В цілому відповідно до санітарних норм і правил, рекомендовано дотримуватись таких заходів профілактики гепатиту A у дітей і дорослих:

Дотримання основ особистої гігієни.

Часте миття рук.

Вживання тільки кип’яченої води.

Ретельна обробка водою фруктів і овочів.

При діагностуванні захворювання, необхідно вжити заходів, що перешкоджають передачі вірусу іншим людям. Доцільно ізолювати хворого на умовах карантину. Негайно обстежити і вакцинувати від гепатиту A всіх контактують з хворим осіб. Повторно щеплення слід робити через 6 місяців.

 

 

  

Всі новини →